Tjedan dana prije no što će se pridružiti francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu u službenom posjetu Kini, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen jučer je u govoru pred publikom dvaju think-tank instituta u Bruxellesu u grubim crtama oslikala odnose koje EU želi graditi s Kinom u ovim "promjenama kakve nismo vidjeli 100 godina". Citat je, naravno, iz razgovora između kineskog predsjednika Xija Jinpinga i ruskog predsjednika Vladimira Putina prošloga tjedna u Moskvi. Citat koji puno govori, a koji je Xi završio tvrdnjom Putinu da su njih dvojica ti koji predvode te promjene.
Washington ima svoju ideju kako odgovoriti, a Bruxelles je, kroz jučerašnji govor šefice Komisije, progovorio ponešto o svom. EU i SAD su partneri, istomišljenici po vrijednosnim i tržišnim načelima, ali razmišljanja o tome kako se postaviti prema Kini mogu biti nijansirana.
Za početak, Xijeve riječi s posljednjega partijskoga kongresa o tome da želi da Kina do 2049. bude svjetski lider u "nacionalnoj snazi i međunarodnom utjecaju", Ursula von der Leyen prevodi bez uvijanja: Xi želi da Kina postane najmoćnija nacija svijeta. Europu, dodala je, zabrinjava ono što se iza toga krije. A krije se promjena strateškog pravca Kine, koja se iz dojučerašnjeg razdoblja "reformi i otvaranja" okrenula novom razdoblju "sigurnosti i kontrole".
Kina postaje represivnija kod kuće i asertivnija u svijetu, kaže Ursula von der Leyen. Kina koristi ekonomsku ovisnost svijeta o njezinoj proizvodnji i izvozu kao polugu pomoću koje od tog svijeta dobije što želi. Kina želi smanjiti svoju ovisnost o svijetu i povećati ovisnost svijeta o Kini. Što će EU učiniti s tim u vezi? Ursula von der Leyen predlaže da se ne zaoštravaju odnosi, ne ide u odvajanje Europe i Kine (engleski: decoupling), nego u dedramatizaciju, "de-risking", kako je to na engleskom sročila šefica Europske komisije. Da se diplomatski radi na smanjenju rizika od otvorenog sraza dvaju pogleda na svijet.
To možda nije način na koji razmišljaju i u Washingtonu, gdje dio ljudi vidi aktualne tenzije s Rusijom kao "predjelo" iza kojeg se slijed nastavlja s Kinom. EU je na strani Amerike. Ali još traži neki srednji put između crnog i bijelog scenarija odnosa zapadnih saveznika s Kinom.
VIDEO Kineski predsjednik Xi i Putin jedan drugome tepali: Dragi prijatelju...