Ruski čelnik Vladimir Putin dočekao je poslijepodne hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović u državnoj rezidenciji u Sočiju, ruskom ljetovalištu na Crnom moru, gdje će razgovarati o unaprjeđenju zapostavljenih bilateralnih odnosa.
"Jako mi je drago sastati se s vama u Rusiji, drago mi je na prilici da popričamo o bilateralnim odnosima, ali i o regionalnim pitanjima. Dobro došli", rekao je Putin hrvatskoj predsjednici na početku sastanka u rezidenciji Bočarov ručej.
Pozvala Putina u posjet Hrvatskoj
"Veselim se našim današnjim razgovorima i vjerujem da ćemo napraviti novi korak, odnosno otvoriti novu fazu u našim odnosima, raspravljajući o bilateralnim odnosima, prije svega o proširenju gospodarske suradnje, kulturne i svake druge, ali isto tako o pitanjima sigurnosti na području europskog kontinenta, posebno u našem susjedstvu na jugoistoku Europe i o pitanjima globalne sigurnosti u kojima Rusija igra bitnu ulogu", kazala je predsjednica.
Također je rekla da u ovom trenutku između dvije zemlje postoji nekoliko otvorenih pitanja te izrazila vjerovanje da se o njima može razgovarati u sklopu "otvorenog dijaloga međusobnog poštovanja". "Prije svega držim da možemo imati pozitivne pretpostavke za daljnje proširenje suradnje između Hrvatske i Rusije", istaknula je. Iskoristila je i prigodu da pozove Putina u službeni posjet Hrvatskoj.
Cilj je novi zamah u odnosima
Putin je podsjetio je da se ove godine obilježava 25. godišnjica diplomatskih odnosa između Ruske Federacije i RH i izrazio je zadovoljstvo zbog znatnog rasta trgovinske razmjene između dviju zemalja. Također je izrazio uvjerenost da će svi njezini razgovori i susreti tijekom posjeta Rusiji koristiti odnosima dviju zemalja.
Ovo je prvi službeni posjet jednog hrvatskog predsjednika Ruskoj Federaciji od 2009. godine, a ključni mu je cilj je "novi zamah u odnosima koji su godinama zapušteni", doznaje se na Pantovčaku.
Putin je predsjedničin posjet Rusiji najavio prije otprilike dva tjedna prilikom primanja vjerodajnica novih veleposlanika, među kojima i hrvatskog Tončija Stanišića. Prethodno je Hrvatska dvije godine bila bez veleposlanika u Moskvi. Putin je tom prigodom rekao, kako je prenio TASS, da "očekuje da će na predstojećim razgovorima biti postignuti sporazumi u političkom, ekonomskom i humanitarnom području, uključujući rješavanje pitanja vezanih za otvaranje ruskog znanstvenog i kulturnog centra u Zagrebu".
Prema najavama, Grabar-Kitarović u razgovorima s Putinom, uz bilateralna pitanja, poseban će naglasak staviti na stabilnost jugoistoka Europe te na globalnu ulogu Ruske Federacije. Hrvatska i Rusija imaju zajedničke interese u borbi protiv međunarodnog terorizma i svih oblika ekstremizama, kao i interes za stabilnost jugoistoka Europe.
Razgovarat će o Agrokoru
Jedna od tema razgovora bit će situacija u Bosni i Hercegovini. Grabar-Kitarović više puta izrazila je zabrinutost procesima u BiH, posebice ističući zastoj u procesu pristupanju Europskoj uniji i NATO-u te zastoj u reformama. Kazala je i da u BiH ima tisuće radikaliziranih osoba koje predstavljaju potencijalnu sigurnosnu prijetnju na tragu islamskog terorizma, što je u toj zemlji izazvalo burne reakcije. I Hrvatska i Rusija zalažu se za jedinstvenu, suverenu, cjelovitu i stabilnu BiH i ravnopravnost svih triju konstitutivnih naroda, kažu na Pantovčaku.
Među temama razgovora svakako će biti Agrokor u koji su ruske banke, Sberbank i VTB, uložile veliki novac i očekuju povrat duga. Ukrajinska kriza također je nezaobilazno pitanje, posebice nakon što je premijer Andrej Plenković ponudio Kijevu hrvatska iskustva u mirnoj reintegraciji okupiranih teritorija, što se Moskvi nikako nije svidjelo i izazvalo je dvije negativne reakcije ruskog ministarstva vanjskih poslova. Na Pantovčaku ističu da hrvatska Vlada i predsjednica podržavaju punu provedbu sporazuma iz Minska i sve što se dogovori u sklopu njega te da su hrvatska iskustva u mirnoj reintegraciji "dragocjena, ali mogu biti korisna samo ako se sve potpisnice minskog sporazuma za to zalažu".
I problem zagađenja u Slavonskom Brodu, za koje je odgovorna rafinerije u Bosanskom Brodu u vlasništvu ruske kompanije Zarubežnjeft, naći će se na dnevnom redu, a velika je šansa da se postigne rješenje za to pitanje do kraja listopada, kažu izvori na Pantovčaku.
Potpisat će niz sporazuma
Nakon razgovora dvoje predsjednika bit će potpisan niz sporazuma, među kojima se ističu program suradnje ruskog i hrvatskog državnog odvjetništva i sporazum o kulturnoj suradnji.
U izaslanstvu koje sa sobom vodi predsjednica u Rusiju, među ostalima su i državna tajnica Zdravka Bušić, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek te glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan. Oni će u nazočnosti dvoje predsjednika potpisati sporazume sa svojim ruskim kolegama.
Riječ je o protokolu o suradnji MUP-a RH i MUP-a RF, Provedbenom protokolu o readmisiji, Programu suradnje između Državnog odvjetništva Republike Hrvatske i Generalnog tužiteljstva Ruske Federacije, Programu suradnje na području kulture za razdoblje 2018. – 2019., Nacrtu plana konzultacija između MVEP-a RH i MVP-a RF i Nacrtu memoranduma o razumijevanju u području gospodarske suradnje na tržištima trećih država.
pravi dokaz zelje za prijateljstvom sa Rusijom bilo bi ukidanje sankcija...naravno, vi niste dobili odobrenje za tako nesto