Ostavka člana Predsjedništva BiH Željka Komšića na sve stranačke funkcije u SDP-u BiH, gdje se razišao sa šefom Zlatkom Lagumdžijom, različito je dočekana u BiH i kretala se od golemog iznenađenja preko razočaranja i ravnodušnosti do olakšanja. To ovisi o tome promatra li se Komšićeva pobuna dioptrijom Sarajeva, Banje Luke ili Mostara. Komšić je drugi put izabran na položaj hrvatskog člana Predsjedništva 2010. dominantnim glasovima Bošnjaka, a SDP je isključio vodeće hrvatske stranke iz vlasti u Federaciji instalirajući podobne Hrvate. No Komšićeva je reakcija odgovor na autoritativni stil vladanja te brojne Lagumdžijine gafove u posljednjih godinu dana kao i porast nezadovoljstva unutar stranke zbog njezina priklanjanja probošnjačkome bloku sa Strankom demokratske akcije (SDA).
Sutra odluka
Lagumdžija i Komšić danas su razgovarali u centrali SDP-a u Sarajevu, a konačnu odluku o njegovoj sudbini unutar te stranke ostavili su za srijedu za kada je sazvana sjednica stranačkog vodstva. Sveučilišni profesor dr. Mile Lasić iz Mostara, socijaldemokrat po uvjerenju, ne želeći ulaziti u razloge ostavke, ne vidi konkretan doprinos promjenama nakon Komšićeve odluke.
– Teško mi je suditi i vidjeti nešto više od pukog razlaza s ljudima s kojima je do jučer dijelio politiku, koja je pogubna i za socijaldemokraciju i za BiH kao kompleksnu zemlju. Ta je politika već davno lupila o ledinu i raspala se. Ja se samo bojim da Komšić već sutra ne nastavi po starom u nekoj novoj stranci ne znajući ni što je stara ni što nova paradigma – rekao je prof. Lasić.
Mediji u BiH nagađaju da je kap koja je Komšiću prelila čašu – potpora “Voljenog vođe”, kako Lagumdžiju naziva dio medija, Vuku Jeremiću za predsjednika Glavne skupštine UN-a tijekom nedavnog posjeta Beogradu.
Inat umjesto politike
No, i Lagumdžijin odlazak u Beograd bio je rezultat inata zbog nedavnog diplomatskog skandala kada je kao šef diplomacije BiH odbio u Sarajevu radni ručak s premijerom Zoranom Milanovićem koji je pak susretom sa strankama okupljenim oko dvaju HDZ-a u BiH poručio da tamošnji SDP smatra odgovornim za krizu u toj zemlji, a napose za pokušaj eliminacije stranaka s većinskom potporom Hrvata. Pa ipak, iako je savez sa SDA donio najveći komad vlasti SDP-u u Federaciji, prouzročio je stranačku imploziju. Pobuna vodećih kadrova od utjecajnog Hamdije Lipovače, premijera županije sa sjedištem u Bihaću, do posljednjeg Komšića reakcija je SDP-ove biračke baze koja je u najvećem dijelu na izborima bila protiv SDA.
Da baš ima karakter, bez problema je prihvatio to da ga Bošnjaci biraju da predstavlja Hrvate i na taj način marginalizirao volju Hrvata u BiH.