Recesija će se odraziti na poslovanje i opstanak veledrogerija i ljekarni u BiH

Kućne zalihe lijekova vrijedne do pet tisuća KM

04.03.2009.
u 23:00

Strah od nestašice lijekova zbog gospodarske krize natjerao je Hercegovce i Bosance da u svojim domovima gomilaju zalihe lijekova, pretpostavlja se, vrijedne od 3 do čak 5 tisuća KM. Upozoravaju na to i iz bh. farmaceutskih komora i drže kako se lijekovi i dalje propisuju i troše neracionalno, pa stoga građani i stvaraju ogromne kućne zalihe.

Stabilnost tržišta
Prema svemu sudeći, posljedice ekonomske krize koja je zahvatila gotovo cijeli svijet osjete se i u farmaceutskoj industriji. Kako je BiH po svemu država različitih paradoksa, u Farmaceutskoj komori Sarajevske župnije procjenjuju kako bi cijena lijekova u ovoj godini mogla biti niža za čak 20 posto. Naime, u Komori procjenjuju kako se zbog recesije u svijetu neće osjetiti nestašica lijekova iz uvoza, nego će se kriza odraziti na sam promet u domaćim ljekarnama.

Procjene su farmaceutskih stručnjaka optimistične glede stabilnosti tržišta lijekova, što bi drugim riječima značilo da građani neće osjetiti nestašicu lijekova iz uvoza, ali će zbog smanjenja platežne moći teže dolaziti do njih, što će se izravno pogoditi promet ljekarni. Međutim, zbog višegodišnjih problema, koji su takoreći prepisani od drugih zemalja u tranziciji, a riječ je o velikom broju veledrogerija, u dogledno vrijeme bi moglo doći do njihova smanjenja.

Prema trenutačnim podacima Komore, u BiH trenutačno se prometovanjem lijekova bavi 90 veledrogerija, što je za ovakvo tržište i trenutačne zdravstvene kapacitete prevelik broj. Inače, kada su u pitanju svjetski standardi, na 150 do 180 ljekarni postoji jedna veledrogerija, a kada se to prevede na tržište BiH, ispada da na 10 do 11 ljekarni dolazi jedna veledrogerija.

Kako preživjeti
Iz ovoga se može zaključiti da će u ovoj godini preživjeti samo one veledrogerije koje financijski dobro stoje i koje imaju obrtna sredstva. Priča o veledrogerijama slična je onim o nestanku malih trgovina i samoposluga nakon otvaranja samo nekoliko većih prodajnih centara. Na stotine malih trgovina je nakon toga propalo. Stoga se procjenjuje da će se financijski slabije veledrogerije utopiti u one moćnije.

Jedna od novina je također da je proširena esencijalna lista: na recept ide 30 posto više lijekova.


Gotovo polovica za kozmetiku i higijenu

U nekoliko sarajevskih privatnih ljekarni u vezi s prometom lijekova u ovoj godini kažu kako je, unatoč krizi, promet povećan. Prema podacima kojima raspolaže komora u Sarajevu, u BiH postoji oko 700 ljekarni, ali nitko nije upućen niti postoje točni podaci o njihovu ukupnom prometu. Podaci otkrivaju i da 45 posto ukupnog poslovanja svake ljekarne otpada na herbalna, kozmetička i higijenska sredstva, a da veledrogerije i razne farmaceutske kuće ljekarnama smanjuju rabat, pad prometa bi se zbog toga mogao odraziti na kozmetiku i preparate koji se svakodnevno reklamiraju. (zt)

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije