Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov na proljeće dolazi u Hrvatsku, doznajemo iz ruskih diplomatskih izvora. Lavrov će u Zagrebu održati bilateralni sastanak s hrvatskim kolegom te potpisati niz sporazuma između dvije države, otvorit će novu zgradu ruskog veleposlanstva, ali i sudjelovati na konferenciji o suradnji Europske unije i Rusije. Točan datum posjeta definitivno će se utvrditi najkasnije na godišnjoj konferenciji o sigurnosti koja se održava u Münchenu od 14. do 16. veljače.
Ambiciozna agenda
No Rusija – potpuno svjesna i hrvatskih prioriteta – ima i ambiciozniju agendu te bi željela da Hrvatska, kao predsjedateljica Vijeća EU, postane pokretač ponovnog dijaloga i suradnje Rusije i Europske unije, posebice zato što predsjeda Vijećem EU. Stoga je i dolazak Lavrova u Hrvatsku više od pukog uzvratnog posjeta nakon što je tadašnji ministar vanjskih poslova Davor Stier posjetio Moskvu u svibnju 2017.
Lavrovljev program u Hrvatskoj sastoji se od bilateralnog susreta s hrvatskim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom te potpisivanja tri dokumenata. Jedan je o preseljenju veleposlanstava, nakon što je konačno riješena saga o zgradama diplomatskih predstavništava u Moskvi i Zagrebu, drugi je pak program suradnje u sferi kulture za period od 2020. – 2022., a posljednji plan konzultacija između hrvatskog i ruskog Ministarstva vanjskih poslova za sljedeću godinu.
U isto vrijeme, u Zagrebu će se, uz sudjelovanje Lavrova i hrvatskog mu kolege, držati konferencija o suradnji EU i Rusije, gdje bi se vrlo realno mogli razmijeniti pogledi o sadašnjoj situaciji, o sankcijama koje je EU nametnuo Rusiji, a onda Moskva reciprocitetom uzvratila, o potrebi suradnje u području sigurnosti, Bliskog istoka, migracija te ekonomiji jer, bez obzira na razlike, oba bloka imaju potrebu za suradnjom. Tema će biti i bolja suradnja EU i Euroazijske unije, posebice u odnosu na povezanost i na pristup kineskom tržištu. Konferenciju organizira Rusko vijeće za međunarodne odnose, neprofitna organizacija i politički te znanstveni think-tank koji su osnovali rusko ministarstvo vanjskih polova, obrazovanja, ruska znanstvena akademija i udruga poduzetnika i industrijalaca te agencija Interfax.
Na stranici Vijeća kažu kako je ono “poveznica između države, akademske zajednice, biznisa i civilnog društva u naporu da se pronađu rješenja u vanjskoj politici za kompleksna globalna pitanja”. Na čelu joj je Ivan Ivanov, ruski ministar vanjskih poslova od 1998. do 2004. te će i on doći u Zagreb.
Nema političke volje
No Rusija bi željela i nešto više. Ambicija je da Zagreb, barem simbolično, odigra ulogu u ponovnom pokretanju razgovora i snažnije komunikacije između Rusije i EU, posebice zato što sada predsjeda Vijećem Europske unije. U nekom idealnom scenariju, Moskvi bi bilo idealno kad bi Zagreb organizirao sastanak ministara vanjskih poslova EU i Rusije. No i da postoji politička volja, a nje zasigurno nema u svim EU državama, vjerojatno je prekasno za takvo što.
Drugi prijedlog je pak taj da bi na zagrebačkoj konferenciji, uz dvojicu ministara vanjskih poslova, mogla sudjelovati i Ursula von der Leyen i visoki povjerenik za vanjsku i sigurnosnu politiku EU, Josep Borell. Teško je prognozirati mogući angažman Hrvatske jer je politika hrvatske Vlade dosad bila korektna, ali ne pretjerano bliska Rusiji, a premijer Andrej Plenković vrlo je aktivan u zagovaranju ukrajinskog pitanja.
Dugogodišnje natezanje oko zgrada diplomatskih predstavništava Hrvatske i Rusije privedeno je kraju – Hrvatska odlazi iz dosadašnje velebne, ali i skupe za održavanje zgrade veleposlanstva u Moskvi u kojoj je boravila bez plaćanja i u kojoj se preko cijelog kata protezao stan za veleposlanika, a rad će nastaviti u jednokatnici čije se prizemlje do sada koristilo za konzulat, s time da će se od ruske države zakupiti i prvi kat. Hrvatska će Rusiji plaćati najamninu samo za prvi kat, dok će dosadašnji prostor konzulata u prizemlju – za koji se mjesečno dosad izdvajalo 10.378 eura – biti “besplatan”, odnosno ući će u odnos reciprociteta s konzularnim uredom Ruske Federacije u Zagrebu. Istovremeno, Zagreb će prestati plaćati najamninu za rusko veleposlanstvo u Zagrebu u iznosu koji varira od 18 do 24 tisuća eura mjesečno.
volio bih se slikati s Putinom.... on je prava faca..... nema kod njega soroščića i teršelića.....