U Hrvatskoj nema ljudi, ali zato se gomilaju prazne kuće i stanovi. U našoj zemlji sa svega 3,888 milijuna stanovnika u proteklom desetljeću broj stambenih jedinica narastao je za više od 103 tisuće pa Hrvatska ima 2,350 milijuna stambenih jedinica i među njima više od dva milijuna stanova za stalno stanovanje.
No otužno je što u više od tri tisuće hrvatskih naselja u kojima živi do sto stanovnika danas postoji više od 106 tisuća stambenih jedinica za stanovanje!
To znači da je riječ o praznim, napuštenim kućama, a dijelom i o vikendicama, osobito na području Gorskog kotara.
VIDEO Prvi rezultati popisa: RH ima 3,888.529 stanovnika, to je čak 396.360 manje od 2011.!
Kad je riječ o oko 190 naselja u Hrvatskoj u kojima ne živi ni jedan jedini čovjek, najviše takvih naselja, njih 55, je u Primorsko-goranskoj županiji, 29 u Karlovačkoj županiji, zatim 17 naselja s 0 stanovnika ima Požeško-slavonska županija te Istarska županija, njih 16.
Među 78 naselja sa samo jednim stanovnikom opet ih je najviše u Karlovačkoj županiji (21) te u Primorsko-goranskoj županiji (17). Među 720 naselja koji imaju od 0 do deset stanovnika najviše ih je, također, u Primorsko-goranskoj (158) i Karlovačkoj županiji (158), zatim po 59 u Požeško-slavonskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji te u Istarskoj (53) i Ličko-senjskoj županiji (51).
Zagreb i Međimurska županija nemaju nijedno naselje u kojem živi od 0 do 10 stanovnika.
VIDEO DZS na konferenciji govorio o mogućim dvostruko popisanim osobama
Smatram da nije predočen jedan aspekt te problematike - suvlasništvo, dakle generacijski u ritmu nekih 20-25 godina, fragmentira nekretninu u pravnom pogledu i onemogućava bilo što s njom, u konačnici propadne i postane opasnost za okolinu jer je ruševna ili ostane prazna. To je ogroman problem, npr. zapitajte bilo koga u Dalmaciji o problematici suvlasništva i većina je u tom nezahvalnom pravnom odnosu s rodbinom. Da bi pravno izašli iz suvlasništva, treba uložiti mnogo godina i novca (za platiti odvj. i sudske troškove) jer je razvrgnuće suvlasničke zajednice dugotrajno i traže se vještačenja nekretnine itd. itd. Ako netko ima malen %, onda su troškovi koji su pred njime toliko veliki da nema smisla ni pokušavati. Vlast bi to morala zakonski urediti - da situacije, kakve osobno znam iz Komiže na Visu (sobe već imaju 3-4 suvlasnika), mogu biti raspetljane i kuće prodane pa da se isplate suvlasnici. Na kraju krajeva, to je i velik predmet stalnih obiteljskih trvenja.