Studentica Sveučilišta u Leedsu koja se za praznike odlučila vratiti kući u Saudijsku Arabiju, osuđena je na 34 godine zatvora zato što ima račun na društvenoj mreži Twitter i jer je pratila i dijelila objave disidenata. Ovaj slučaj najnoviji je primjer opresije korisnika Twittera koju provodi princ Mohammed bin Salman, koji posjeduje 5 posto dionica Twittera kroz ulaganja državnog fonda Saudijske Arabije.
Salma al-Shehab (34), majka dvoje male djece, prvotno je osuđena na tri godine u zatvoru zbog "zločina" upotrebe internetske stranice za "izazivanje javnog nemira i destabilizaciju društva i nacionalne sigurnosti", no prizivni sud je u ponedjeljak donio novu odluku- 34 godine zatvora nakon čega joj slijedi 34 godine zabrane putovanja. Do promjene je došlo jer je tužiteljstvo tražilo da se razmotre drugi navodni zločini.
U sudskim spisima kojima je pristupio Guardian, nove optužbe uključuju "pomaganje onima koji žele izazvati javni nemir i destabilizirati društvo i nacionalnu sigurnost praćenjem njihovih Twitter računa" i dijeljenjem njihovih objava. Vjeruje se kako će se Shehab moći žaliti na ovu odluku.
Prema svemu sudeći, Shehab nije bila vokalna aktivistkinja, niti u kraljevstvu niti u Britaniji gdje studira. Sebe je na Instagramu opisala riječima "dentalna higijeničarka, medicinska pedagoginja, student doktorskih studija na sveučilištu u Leedsu i predavačica na Sveučilištu princeze Nourah bint Abdulrahman, žena i majka dvojice sinova, Noe i Adama". Na Twitteru je imala nešto više od 2,500 pratitelja, a među objavama o covidu i slikama njene djece, Shehab bi povremeno podijelila objave saudijskih disidenata koje su pozivale na oslobođenje političkih zatvorenika.
La lourde peine de 34 ans de prison prononcée contre Salma al-Shehab, militante des droits des femmes saoudiennes et universitaire, illustre la brutale répression que le prince héritier Mohammed ben Salmane continue de mener dans le royaume. pic.twitter.com/qJwyeT9a7W
— Fondation des droits humains (@HRF_fr) August 16, 2022
Shehab se u prosincu 2020. vratila u Saudijsku Arabiju kako bi provela praznike uz obitelj, a nakon blagdana je namjeravala muža i sinove povesti sa sobom u Ujedinjeno Kraljevstvo. Prije no što je uspjela svoj plan provesti u djelo, saudijske su je vlasti pozvale na ispitivanje, a ubrzo nakon je uhićena te joj je suđeno.
Osoba koja prati njeno suđenje za Guardian je rekla da Shehab povremeno drže u samici, te da je za vrijeme suđenja htjela sucu privatno reći nešto o tome kako s njom postupaju, a za što nije htjela da njen otac čuje, no sudac ju je odbio saslušati. Njenu presudu potpisala su tri suca, no njihovi se potpisi ne mogu pročitati.
Iz Twittera su odbili komentirati slučaj, a nisu htjeli niti dati odgovor na pitanje koliki utjecaj Saudijska Arabija ima na ovu društvenu mrežu.
VIDEO: Uspjelo joj je nešto što nikome nije: Sandra Perković šesti je put prvakinja Europe