Vlada je iznenađena najavom da predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović neće sudjelovati na konferenciji u Marakešu u prosincu, budući da je u kolovozu pismom glavnom tajniku UN-a potvrdila svoje sudjelovanje i navela kako se veseli da će osobno biti na konferenciji. Kazala je to ministrica Marija Pejčinović Burić na konferenciji za novinare.
Dodala je kako je informacija koju je predsjednica poslala Antoniju Guterresu ujedno i jedina službena informacija kojom raspolaže Vlada te kako su u tijeku međuresorne konzultacije u kojima će se utvrditi sve što je važno za pozicije Hrvatske kada je riječ o dokumentu o migracijama koji bi u Marakešu trebali usuglasiti čelnici zemalja članica UN-a.
Ministrica podsjeća i da je proces donošenja ovog kompakta započeo donošenjem newyorške deklaracije UN-a te da je Hrvatsku na tom forumu zastupala upravo predsjednica Grabar-Kitarović, koja je tada hvalila čitav proces i pozdravljala napore da se zajednički prevladaju migracijski izazovi.
Pejčinović Burić objasnila je i narav dokumenta koji će biti usuglašen u Marakešu, a koji se pokazao kao novo vruće pitanje na hrvatskoj političkoj sceni, budući da ga zbog protivljenja desnice već sada nazivaju novom Istanbulskom konvencijom.
Ministrica ističe kako se ne radi o pravno obvezujućem sporazumu, nego tek o međunarodnom kompaktu, odnosno katalogu mjera iz kojega će sve zemlje moći u svakom trenutku odabrati one mjere koje joj odgovaraju, a tvrdnje da se radi o sporazumu koji će Hrvatsku prisiliti na prihvaćanje nekontroliranih migracija nazvala je insinuacijom.
Naglasila je kako će se marakeški dokument odnositi isključivo na upravljanje regularnim migracijama te kako se zemlje njime ni na koji način ne obvezuju na prihvat migranata.
– Svaka država ima suvereno pravo odabrati mjere koje odgovaraju njezinu zakonodavstvu i situaciji – poručila je ministrica koja vrijednost dokumenta za koji su SAD, Mađarska i Austrija poručile kako ga neće prihvatiti, vidi u priznanju da se s izazovom migracija ni jedna država ne može nositi samostalno te da je nužan zajednički pristup.
Pogledajte i video migranata na graničnom prijelazu Maljevac:
Normalne države kojima je stalo do svoje dobrobiti poput Austrije, Mađarske i SAD-a neće potpisati deklaraciju. Zašto Hrvatska mora?