NOVAC I POLITIKA

Maroko kao Erdoğan – traži milijune za zatvaranje granica

Thousands of migrants cross the Spanish-Moroccan border at El Tarajal Beach in Ceuta
Foto: JON NAZCA/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
1/5
24.05.2021.
u 22:38

Hasan II. traži od Bruxellesa dodatnih 400 milijuna eura za zatvaranje granice

Španjolsku i cijelu Europu zatekle su snimke koje su prošli tjedan stigle iz Ceute, a potom i Melille, španjolskih eksklava na teritoriju sjeverne Afrike, u blizini Gibraltarskog tjesnaca, okruženih Kraljevinom Maroko. Čak osam tisuća afričkih migranata doplivalo je prošlog utorka do Ceute, gdje su ih dočekali španjolski granični policajci, a ubrzo je na to područje stigla i vojska, s obzirom na to da se radi o najstrože čuvanim europskim granicama, a eksklave su ograđene visokom žicom.

Među nekoliko tisuća migranata koji su doplivali do Ceute bilo je i više od tisuću djece, koja su se očajnički pokušavala dočepati europskog teritorija. Kamere su zabilježile dramatične i potresne prizore migranata u moru kako pokušavaju izići na obalu. Međutim, ondje ih je čekalo razočaranje. Španjolski su policajci temeljem bilateralnog sporazuma s Marokom većinu već sutradan vratili u Maroko.

Thousands of migrants cross the Spanish-Moroccan border in Ceuta Migrants sit outside a facility prepared for them, accompanied by members of a NGO and Spanish police officers, near the Spanish-Moroccan border, after thousands of migrants swam across this border during the last days, in Ceuta, Spain, May 21, 2021. REUTERS/Jon Nazca JON NAZCA
Foto: JON NAZCA/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL

Dosad su migranti na tom području u pravilu pokušavali stupiti na europsko tlo kopnom, pokušavajući svladati visoku žicu, a ovo je prvi pokušaj masovnog probijanja granice morem, ali to nije jedina posebnost tog masovnog migrantskog vala.

“Osvećuju nam se”

Naime, u najmasovnijem pokušaju prelaska vanjske granice EU u jednom danu bilo je malo toga spontanog, ako ne računamo spontanost i očaj samih migranata. Njihov masovni pokušaj prelaska granice rezultat je činjenice da su marokanski stražari ovaj put propustili migrante mirno promatrajući kako oni pokušavaju morskim putem zaobići visoku graničnu ogradu, što je rezultat aktualne krize u odnosima između Rabata i Madrida, ali i Rabata i Bruxellesa.

Naime, marokanski kralj Hasan II. pokušava tako postići ono što je već nekoliko puta uspjelo turskom predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoğanu, koji od sredine prošlog desetljeća ucjenjuje Europsku uniju otvaranjem granica migrantima, zbog čega mu Unija isplaćuje milijarde eura temeljem sporazuma Turske i EU što ga je s Erdoğanom svojedobno dogovorila njemačka kancelarka Angela Merkel. Europa je Ankari dosad isplatila oko šest milijardi eura za zbrinjavanje gotovo četiri milijuna sirijskih izbjeglica u Turskoj.

Kako se politika Bruxellesa temelji na nastojanju da se migranti zaustave prije nego što stupe na europsko tlo, slični sporazumi – koje brojne organizacije za ljudska prava smatraju nemoralnom trgovinom i flagrantnim kršenjem ljudskih prava – postoje i s Libijom i Marokom. I baš kao što je Erdoğan u proljeće prošle godine prebacio tisuće migranata na granicu s Grčkom, zahtijevajući novi sporazum i više europskog novca, tako je u ovom slučaju postupio i kralj Hasan II., kojem očito nije dovoljno nešto manje od 350 milijuna eura europske pomoći za borbu protiv krijumčara ljudi i brigu o migrantima na svom teritoriju.

Može li se vjerovati španjolskim medijima, Hasan II. traži od Bruxellesa dodatnih 400 milijuna eura za tu zadaću. Zbog toga je marokanska granična policija u jednom trenutku počela propuštati migrante na njihovu putu prema Ceuti i Melilli, a to je ujedno i razlog zbog kojeg je potpredsjednik Europske komisije Margaritis Schinas, zadužen za migrantsko pitanje, iz Bruxellesa oštro poručio Rabatu kako “nitko ne može ucjenjivati Europsku uniju”, izražavajući solidarnost sa Španjolskom, dok je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel poručio španjolskom premijeru Pedru Sanchezu kako su španjolske granice ujedno i granice EU.

Međutim, novac nije jedini razlog zbog kojeg je Maroko otvorio svoje granice za migrante, zbog čega ga je Madrid optužio za “agresiju” i “ucjenu”. Naime, nakon što je u travnju vođa Fronte Polisario Brahim Ghali došao na liječenje u Španjolsku zbog zaraze koronavirusom, izbila je velika diplomatska kriza u odnosima između Rabata i Madrida, što je drugi povod neviđenog migrantskog vala na Ceutu i Melillu. Bio je to pokušaj Maroka da se osveti Španjolcima, s obzirom na to da Španjolska ne priznaje suverenitet Maroka nad Zapadnom Saharom, dok se Fronta Polisario bori za neovisnost tog područja.

Upleo se i Trump

Suverenitet Maroka nad Zapadnom Saharom ne priznaje ni EU, iako je bivši američki predsjednik Donald Trump, u zamjenu za normalizaciju odnosa između Maroka i Izraela, potkraj prošle godine priznao suverenitet Rabata nad spornim područjem.

Zapadna Sahara zanimljiva je zbog prirodnih resursa i nalazišta fosfata, najvećih na svijetu, a ubrzo nakon što je Polisario sedamdesetih proglasio Demokratsku Arapsku Republiku Saharu, koju je u međuvremenu priznalo oko 50 zemalja, izbili su oružani sukobi s marokanskim snagama, a upravo taj spor oko strateški važnog područja Sahare jedan je od glavnih razloga izbijanja nove migrantske krize u španjolskim eksklavama u Africi. 

 

VIDEO Čudesni Francuz gotovo je nevidljiv i 'razgovara' s pilotom

Ključne riječi

Komentara 4

GE
genex
01:56 25.05.2021.

treba im dati q.isti tako i erdoganu.napraviti željeznu zavjesu na granicam eu pa ćeš vidjeti kad im počnu raditi sra.a po državama kako će ih brzo špedit odakle su došli.

Avatar Matteo1200
Matteo1200
16:15 25.05.2021.

Sramota na šta je spala EU na čelu sa svojim nesposobnim birokratima, dati da nas ucjenjuju islamistički tipovi ala erdogan i slični, ne treba im dati ni centa i poslati vojsku na granice sa izričitim naređenjem da NITKO ne možee nelegalno prijeći te braniti granice SVIM SREDSTVIMA; ako ne znaju kako, neka pitaju Izrael

ZA
Zapadnjak
08:27 25.05.2021.

Nekad sam mislio da je EU bitna i relevantna koliko i SAD ili Kina, dakle u samom vrhu, dosta brzo je postalo jasno da to nije ni priblizno istina pa sam ju logicno smjestio u drugu kategoriju s rusijom i indijom recimo, ali potom je EU izvozao Iran i, jos vise Turska, a sad nas uspjesno reketare Maroko i raspala Libija, jednom kad se u vanjskoj politici pokaze slabost svi se kao hijene pocinju skupljati da to iskoriste, a EU je u ovom smislu potpuno izgubila strahopostovanje koje je eventualno nekad izazovala u ostatku svijeta i vjerojatno postala neka vrsta sprdnje na koju se nitko bitan, a sve vise izgleda vrijedi i za nebitne, ne obazire niti shvaca ozbiljno... najbrzi nacin za vracanje nekog postovanja je snazna vojna intervencija (kao rusija u siriji recimo, nesto tog tipa), ali to se nece dogoditi tako da EU ceka dug put u vracanju reputacije, a takvu akciju ce dodatno otezati to sto EU polagano postaje i sve manje ekonomski relevantna zbog usporenog rasta dok indija, jugoistocna azija i neki dijelovi afrike rastu po 6, 7, 8 posto godisnje i tako dostizu europske zemlje u smislu ukupnog bdp-a (ne po stanovniku nego ukupno)...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije