Tri dana zaredom, 28. 29. i 30 lipnja, istraživači Instituta za istraživanja i zaštitu mora "Plavi svijet" iz Velog Lošinja, u cresko - lošinjskom akvatoriju zabilježili su pojavljivanje sredozemne medvjedice, najugroženijeg morskog sisavca u Europi.
Prema dojavi i fotografijama turista koji borave na Lošinju u petak prijepodne istraživači su izašli na lokaciju za koju im je dojavljeno i ondje pronašli sredozemnu medvjedicu koja se odmarala na žalu male morske spilje na zapadnoj obali Cresa. Životinja duga oko dva i pol metra gotovo je nepomično ležala na žalu.
Kasnijim pregledom spilje i žala istraživači su prikupili manju količinu biološkog materijala temeljem kojeg ćemo pokušati analizirati DNA, što bi im moglo pomoći pri utvrđivanju porijekla ove životinje.Također, analizom foto i videomaterijala pokušat će utvrditi je li riječ o istoj jedinki opaženoj prošle godine na ovom području.
Istraživači Instituta "Plavi svijet" 24.lipnja lani, tijekom istraživanja dobrih dupina u sjevernom Jadranu, uz zapadnu obalu Cresa podvodnom su kamerom zabilježili kretanje životinje pod morem, a kasnijim pregledom terena ustvrdili su da je životinja koristila podmorsku spilju za odmor. Analizom raspoloživih fotografija potvrdili su kako je riječ o jedinki koja je 2009. obitavala na području rta Kamenjak. Kako je sredozemna medvjedica kritično ugrožena vrsta, iz Instituta "Plavi svijet" mole sve koji je eventualno opaze da je prilikom susreta ne uznemiravaju i ne zadržavaju se u njezinoj i blizini njezinog obitavališta, no mole i da im svoja opažanja prijave.
Unatoč povremenim dojavama o opažanjima medvjedice u posljednjih nekoliko desetljeća, njezino pojavljivanje u Jadranu potvrđeno je tek u novije vrijeme. Prvo fotografski dokumentirano opažanje napravljeno je 12. lipnja 2005. godine kada su je istraživači Instituta "Plavi svijet" identificirali na fotografijama snimljenima u blizini otoka Silbe. Od tada "Plavi svijet" redovito prati opažanja ove vrste na području sjevernog Jadrana.
S obzirom na to da sredozemna medvjedica ima veće područje u kojem obitava, u njemu ima i veći broj mjesta na kojima se odmara, ovisno o raspoloživosti plijena ili zbog mogućeg uznemiravanja. Tako u području sjevernog Jadrana bilježimo povremena opažanja od Premanture i rta Kamenjak u Istri do Lošinja. Najveći broj dokumentiranih opažanja s obzirom na pristupačnost obale zabilježen je upravo u području Istre.
Medvjedica se već pripitomila i ne boji se ljudi
Udruga "Sredozemna medvjedica" i biologinja dr. Jasna Antolović, koja godinama sustavno prati populaciju sredozemnih medvjedica u Jadranu, kaže da su prošli tjedan dobili dojavu o medvjedici na zapadnoj obali Cresa, a kamere koje su tamo postavili još prošle zime nedavno su razmontirali jer je tamo sada previše turista i vratit će ih najesen.
– Ronioci su nam prošli tjedan javili da je pokraj njih plivala u moru, što znači da se već pripitomila i ne boji se ljudi. Vjerojatno je riječ o istoj jedinki koju su snimili kolege iz Plavog svijeta. Mi smo dosad, u suradnji sa Zavodom za zaštitu prirode i Veterinarskim fakultetom, u Ameriku već poslali devet uzoraka za DNA-analizu i čekamo rezultate, rekla je dr. Antolović i dodala da i dalje kamerama prate jedinku na rtu Kamenjak u Istri.
...malo je svjetlija od onih što sam ih, kao dječak, viđao dok bih ljeti ronio ispod Biskupove kape, ispred Svete Nedije na Hvaru. Super, makar se najviše bojim onog: "Medvjedica se već pripitomila i ne boji se ljudi", jer nema većih i opasnijih zvijeri u prirodi od nas!