Svi direktori, šefovi, odnosno oni na rukovodećim položajima u HEP-u, ukupno 1200 ljudi, moraju potpisati izjavu kojom jamče da u 2010. godini nisu krali, muljali... i da to neće činiti ni ove godine!
HAC bez te izjave
Službeno je to izjava o povjerljivosti i nepristranosti u kojoj piše: "u prethodnoj 2010. godini sve sam poslove obavljao u skladu s pozitivnim zakonima, podzakonskim propisima... djelujući pritom potpuno objektivno, neovisno i nepristrano..." U HEP-u se opravdavaju kako obveza potpisivanja takve izjave proizlazi iz Vladina antikorupcijskog programa, a oni su je sad odučili provesti. No posve je apsurdno da zaposlenici takvo što potpisuju kada ta izjava nema baš nikakvu pravnu valjanost, a obveza poštovanja zakona i akata društva proizlazi iz ugovora o radu na koji je svaki zaposlenik stavio svoj potpis. No čini se da je HEP možda i jedino javno poduzeće u kojem rukovodeći kadar treba poštenje jamčiti takvom izjavom. Šefovi u Hrvatskim autocestama, također javnom poduzeću poznatom po različitim marifetlucima, na koje se također odnosi antikorupcijski program, takvu izjavu nisu morali potpisati. U HAC-u su objasnili kako to nije bilo potrebno jer je poštovanje zakona propisano ugovorom o radu, antikorupcijskim programom, odnosno aktima prema kojima u toj tvrtki rade.
Sada se pak nametnulo pitanje je li se u borbi protiv korupcije otišlo u krajnju banalizaciju tog procesa, pa se i izjave u stilu "časne pionirske riječi" smatraju primjerenim oružjem u toj bitki. Josip Kregar, profesor s Pravnog fakulteta, pozdravlja to što se u HEP-u želi podići etičnost poslovanja, ali ističe kako su pravne posljedice takve izjave iznimno slabašne. Objašnjava kako će izjavu o poštovanju zakona potpisati i oni nečiste savjesti, zbog straha od otkaza i sl., a to što je netko i potpisao takvo što ne amnestira ga od eventualna nepoštovanja zakona.
– Budući da živimo u ne baš poštenu društvu i s obzirom na sve što se događa, u javnim poduzećima sada se boje i vlastite sjene – kaže Kregar. Nitko ne želi preuzeti odgovornost, nastavio je, pa se i uprava ograđuje tako da rukovodstvo potpisuje izjave koje nemaju pravni značaj.
Ograda uprave
Odvjetnik Branko Šerić pak smatra kako je potpisivanje izjave o povjerljivosti i nepristranosti pomalo paranoičan postupak vodstva HEP-a koje smatra da je sebe izuzelo od odgovornosti ako im zaposlenici potpišu da su radili u skladu sa zakonom.
– Uprava se time ograđuje kao da nije dužna kontrolirati svoje zaposlenike – objasnio je Šerić. U samom HEP-u, među direktorima koji moraju staviti svoj potpis na "deklaraciju o poštenju", taj je potez izazvao podsmijeh, ali i uvrijeđenost jer se unaprijed moraju opravdavati da ne kradu, da poštuju zakone...
A gdje se potpisuje, ja sam spreman i olovku sam zašiljio.