Njemačka i ostale zemlje EU-a predugo su ignorirale jačanje izbjegličke krize na vanjskim granicama Unije, rekla je kancelarka Angela Merkel za njemački list u intervjuu koji će biti objavljen u srijedu.
"...U Njemačkoj smo predugo ignorirali taj problem i blokirali smo potrebu za pronalaženjem paneuropskog rješenja", rekla je Merkel.
Merkel, koja je suočena s kritikama u Njemačkoj zbog usvajanja politike dobrodošlice prema izbjeglicama prije godinu dana, također je rekla za Sueddeutsche Zeitung da Njemačka i EU moraju biti strpljive i ustrajne u suočavanju s migracijom ljudi u Europu.
Ona je to komentirala u neuobičajeno samokritičnoj analizi koja se vremenski poklopila s godišnjicom njezine poznate izjave "Mi to možemo", navodi Reuters.
Kazala je da Njemačka, koja je primila većinu od više od milijun izbjeglica s Bliskog istoka i Azije koji su stigli u EU prošle godine, pustila je Španjolsku i druge zemlje na vanjskim granicama EU-a da same rješavaju pitanje izbjeglica.
"Tada smo također odbili i proporcionalnu raspodjelu izbjeglica", rekla je.
"Nismo pristupili problemu na primjeren način", kazala je dodajući da se to odnosi i na zaštitu vanjske granice schengenske zone.
Njemačka kancelarka također je upozorila da se ne smije izjednačavati sve migrante s teroristima.
>> Cerar: I Merkel sve više shvaća da je potrebna bolja kontrola migracija
Sada kada je nastao trajan problem i nesagledivce posljedice na koje su europske zemlje upozoravale i protiv kojeg problema su se borile bezuspješno, sada gospođa Merkel govori u množini, umjesto u jednini. Nijednoj zemlji se ne može nalagati da prihvaća izbjeglice mimo volje te zemlje. Ona ih je pozivala a izbjeglice navaljivale na europu. Sada je ostao opet problem jer svemu tome nije kraj. Europa je napravila nepopravljivu pogrešku od koje će ispaštati buduće generacije, Europa "preko noći" nije više ono što je samo prije 2 godine bila, stabilna, suverena, sinonim mira, blagostanja i perspektive. Time se pokazalo da ako je netko važan svjetski političar koji odlično radi svoj državnički posao i kojega narod priznaje i hvali, da istodobno može katastrofalno pogriješiti na nekom sasvim drugom pitanju u koje nije dobro upućen i sam ga ne može rješavati. Ako je Europska unija jedna cjelina, onda su državnici tih država ravnopravni u odlučivanju, pa su na zajedničkom sastanku trebali donijeti zajednički stav o izbjegličkoj krizi, samo zato jer se to tiče svih tih zemalja članica kojima se sada nalaže da moraju primati određene kvote, mimo volje tih zemalja, čime se destabiliziraju te zemlje a time i čitava Europa.