Novac za bolnicu

"Mesićev ček" u banci je čekao da ga netko dođe unovčiti

'426383'
Foto: ''
1/3
03.12.2011.
u 14:00

Dobrotvori kažu: 
Odmah smo ispunili formulare, poništili ček i potom napisali drugi.

Ček za gospićku bolnicu koji je Stjepan Mesić dobio u Australiji početkom 90-ih nije bio izgubljen u "velikom muvingu", kako se danas Mesić pravda pred hrvatskom javnosti! Taj je ček u banci čekao nekoga tko će ga unovčiti, a gospićka bolnica u jeku rata i razaranja nije ni znala kakvu je donaciju dobila iz Australije jer Mesić o tome u Gospić ništa nije javio.

To su rezultati daljnje istrage koju poduzima prva tajnica HDZ-a Australije Ina Vukić, koja je u javnost i izašla s novim detaljima o prikupljanju novca dijaspore i Mesićevoj ulozi, a o čemu piše i knjigu. Australske Hrvate posebno je zaboljela Mesićeva izjava da se njihov ček za gospićku bolnicu zagubio u "velikom muvingu". Jer istina je posve drukčija, za Mesića u najmanju ruku neugodna, a pitanje je i zašto se pravda "velikim muvingom". Jer Mesić navedeni ček nije dobio na večeri kad je dobio čekove za Hrvatski nacionalni fond te za svoje potrebe.

Razgovori s bolnicom

Ček za gospićku bolnicu dobio je od Ličko-senjske dobrotvorne zajednice u Sydneyu, o čemu svjedoči i dokumentacija koju nam je preko Ine Vukić proslijedio Vjekoslav Draženović, devedesetih aktivan u spomenutoj dobrotvornoj zajednici. Nadalje, Ina Vukić razgovarala je s Antom Lukacem iz Sydneya koji je bio rizničar zajednice. On je rekao:

"Mi smo Mesiću predali ček od 34.000 australskih dolara za gospićku bolnicu koncem veljače 1993., kada je Mesić bio na otvaranju konzularnih predstavništava i veleposlanstva RH u Australiji. Zamolili smo ga da ček preda u bolnicu u Gospić. Tada smo se u gospićkoj bolnici raspitivali jesu li dobili ček ili ne. Dugo nam se nitko odatle nije javljao, pa smo opet pitali i pitali. Prošlo je nekoliko mjeseci i uspjeli smo razgovarati s jednom gospođom iz gospićke bolnice koja nam je savjetovala da mi iz Sydneya pokrenemo potragu za tim čekom jer oni ništa o njemu ne znaju. Bio sam rizničar i otišao sam u Commonwealth banku u Sydneyu, u kojoj smo imali račun. Tamo su me dobro poznavali i počeli mi govoriti o zakonu ili pravilima bankarstva u Hrvatskoj. Naime, rekli su mi da je u Hrvatskoj tako da, ako netko položi ček u banku i nitko ga ne potraži, ne podigne, u banci stoji godinu dana, onda onaj koji je ček položio na banku ima pravo dignuti taj novac. Normalno, mi smo odmah ispunili formulare banke i poništili taj ček te izdali novi na istu svotu i poslali izravno na gospićku bolnicu, mislim početkom 1994. godine."

Ina Vukić razgovarala je i s Ivanom Jurićem iz Sydneya koji je tada bio tajnik tog društva. On je rekao da su Mesiću predali ček za gospićku bolnicu u veljači 1993. jer su mislili "da je Mesić pravi Hrvat, vjerujemo mu, dat ćemo mu da ponese ček"... Jurić nastavlja:

Pomoć od specijalca

– O čeku iz Gospića nismo ništa čuli i onda smo se raspitivali i raspitivali, ali bez odgovora. Onda smo nekako došli u vezu s jednim čovjekom iz Zadra koji je radio u policiji. Mislim da to nije bila obična policija nego specijalna, Ivan Vukić, mislim da se tako zvao. On se zauzeo da će istražiti gdje je taj ček završio i on nam je onda javio da je ček pronađen u jednoj banci u Zagrebu. Mi smo odmah pošli za tim da ček poništimo i izdamo novi za bolnicu i njima pošaljemo izravno – kaže Jurić. Ključna su pitanja zašto je taj ček bio položen u banci u Zagrebu, tko ga je položio, zašto je ondje stajao te zašto nije proslijeđen u Gospić.

Komentara 189

J6
jura 63
16:32 03.12.2011.

Cimbenik to si ti rekao

DK
dkatica2
19:47 03.12.2011.

ovaj muving ---------------- treba tretirati kao ratno profiterstvo i zastare nema ------------------------------------------------------------------

NE
neverane
18:50 03.12.2011.

Ko laže taj i krade,a ko krade taj i u....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije