Michel Platini (60) namjerava se kandidirati za predsjednika Fife, izvijestili su brojni mediji proteklih dana. Europski nogometni gazda osigurao je podršku četiriju kontinentalnih organizacija: svoje Uefe, Conmebola (Južna Amerika), Concacafa (Srednja i Sjeverna Amerika te Karibi) i Ofca (Oceanije). Izvori bliski Platiniju govore da su pri kraju i pregovori s čelnikom azijskog Afca Salmanom bin Ebrahimom al-Khalifom.
I ruski je nogometni savez najavio da će podržati Francuza ako se kandidira za preuzimanje Fifina vrha. "Naravno da ćemo podržati Platinija. On je odličan kandidat za mjesto Fifina predsjednika", rekao je počasni predsjednik ruskog saveza Vjačeslav Koloskov domaćim medijima.
Fifin je Izvršni odbor za 26. veljače 2016. zakazao Kongres na kojemu će biti izabran nasljednik Seppa Blattera. Početkom lipnja Švicarac je obećao da će u dogledno vrijeme odstupiti pod pritiskom optužbi za korupciju kojima su izloženi njegovi bliski suradnici.
Platinijev uspon na tron svjetskog nogometa bio bi završni korak u dužnosničkoj karijeri trostrukog osvajača europske Zlatne lopte, koji se uspinje nogometnom hijerarhijom otkad se 1987. umirovio. Razumljivo, s obzirom na inteligenciju i predvodničke vrline koje je iskazao dok je branio boje Saint-Etiennea, Juventusa i francuske reprezentacije.
Bivši Blatterov štićenik
Od kraja osamdesetih, sin talijanskih useljenika radio je kao francuski izbornik, supredsjednik Organizacijskog odbora SP-a 1998., dopredsjednik Francuskog saveza, član Fifina Izvršnog odbora i predsjednik Uefe. Nedavnim se istupima jasno ogradio od Blattera i njegove ekipe koja se našla na udaru američkog i švicarskog pravosuđa.
– Zlo mi je od toga. Hvataju me želučane tegobe kad se sjetim Fifinih problema – izjavio je u svibnju kad je "pukao" korupcijski skandal koji je zahvatio 14 nogometnih uglednika. No, njegovi će protukandidati podsjetiti da je Platini bio Blatterov štićenik prije nego što se pretvorio u jednog od njegovih najžešćih kritičara. Kao član Izvršnog odbora bio je među onima koji su skandalozno glasali za Katar kao domaćina SP-a 2022. prkoseći razumu i internom Fifinu izvješću o nepovoljnim klimatskim uvjetima u državi na Arapskom poluotoku.
Sudeći po potezima koje je povukao vodeći Uefu, moguće je naslutiti da će Platini na novoj dužnosti zagovarati prava saveza i reprezentacija manje utjecajnih zemalja, ali i da se ništa značajnoga neće promijeniti. Kad je zaposjeo urede u Nyonu, jedna od njegovih prvih odluka bila je reforma kvalifikacija za Ligu prvaka radi olakšavanja ulaska klubova iz nižerangiranih država. Taj je sustav omogućio, primjerice, Dinamu da u 4. pretkolu igra protiv Malmöa i Maribora, umjesto Arsenala, Bayerna ili kijevskog Dinama, ali mu nije pomogao da izbjegne sramoćenje u grupnoj fazi.
Druga važna mjera koju je progurao, Financijski fair play, trebala je spriječiti bogate vlasnike da neograničeno jačaju momčadi ispisivanjem čekova. Platinijeve kozmetičke mjere nisu poremetile odnos snaga, a novac i moć još su uvijek u rukama tradicionalnih vladara europskog nogometa. Ligom prvaka i dalje vladaju španjolski, njemački, engleski i talijanski klubovi s PSG-om kao jedinom prinovom u eliti.
Ključnu ulogu igra sustav raspodjele marketinških prihoda, osmišljen tako da iznos namijenjen svakom klubu ovisi o veličini tržišta pojedine države. Nikakvo čudo da su u tim okolnostima do polufinala Lige prvaka najviše puta dolazili Barcelona, Bayern i Manchester United, uz podršku Real Madrida, Chelseaja i Borussije Dortmund.
Propisi samo trebaju zvučati demokratično, a u biti ne smiju zagorčati život najmoćnijima: Platini je svjestan da petnaestak vodećih europskih klubova trajno drži u rukavu adut odcjepljenja od Uefe i stvaranja privatne superlige po uzoru na američka elitna natjecanja.
Čvrsta suradnja sa Šukerom
Preuzme li Blatterovu fotelju, trostruki osvajač Zlatne lopte sigurno neće krenuti u sukob s velesilama. Vjerojatnije je da će donijeti nekoliko mjera koje će zvučati dobro malim savezima i omogućiti njihovim čelnicima da se pohvale pred svojim biračima. Sudeći po podršci koju mu je obećala Rusija, nema izgleda ni da će dovesti u pitanje njen status domaćina idućeg SP-a iako švicarske vlasti istražuju Fifine odluke za dodjelu organizacije završnica 2018. i 2022. Bude li netko stradao, bit će to dužnosnici iz Blatterove vlade koji su naplatili glasove.
Izvjesno je i da će Platini željeti ostaviti Uefu u dobrim i pouzdanim rukama, jer nijedan razuman čelnik Fife ne želi biti u lošim odnosima s najvažnijom kontinentalnom konfederacijom – onom koja obrće daleko najveći dio bogatstva.
Iako je favorit za budućeg Uefina predsjednika Nijemac Wolfgang Niersbach, nema dvojbe da je Davor Šuker jedan od dužnosnika na čiju će vrhunsku suradnju Platini moći računati i kad se preseli u susjedni Zürich.
Koliko Zlatna lopta uvažava Zlatnu kopačku uočljivo je i po šutnji u povodu objave vijesti da je Šuker kontaktirao s neslavnom braćom Šapina i po umjerenoj kazni izrečenoj HNS-u zbog huliganske sabotaže sa svastikom na Poljudu. Budući da pomirba navijača i HNS-a nije na pomolu, a da kvalifikacije za SP u Rusiji počinju u rujnu 2016., Hrvatskoj će dobro doći zaštitnik poput Platinija u vrhu svjetske organizacije.
>> Platini je prelomio, kandidirat će se za predsjednika Fife
" Sjasi Murta da uzjasi Kurta"....