Migrantska kriza na granici Poljske i Bjelorusije postaje sve dramatičnija. Nakon što su bjeloruski vojnici naoružani puškama tijekom noći prešli graničnu crtu i stupili na teritorij Poljske, poljske vlasti pozvale su na razgovor bjeloruskog otpravnika poslova u Varšavi Aleksandra Česnovskog, prosvjedujući zbog postupka bjeloruskih vojnika.
To je već treći put u mjesec dana da Česnovskog pozivaju u sjedište poljske diplomacije u Varšavi zbog napetosti na granici Poljske i Bjelorusije, koja je već nekoliko mjeseci pod pritiskom zbog, kako smatraju poljske vlasti, orkestrirane migrantske krize koju vode bjeloruske vlasti. Zamjenik poljskog šefa diplomacije Piotr Wawrzyk ponovno je na to upozorio Česnovskog, kazavši mu da postupci bjeloruskih vlasti posljednjih tjedana imaju sve očiglednija obilježja namjerne eskalacije.
Kako je u Varšavi izvijestio predstavnik poljskih sigurnosnih službi Stanislaw Zaryn, bjeloruski vojnici koji su prešli poljsku granicu ušli su 300 metara duboko na poljski teritorij, gdje ih je zatekla poljska patrola.
Bjeloruski vojnici potom su napustili poljski teritorij, a u Varšavi sumnjaju da se nije radilo o pogrešci, s obzirom na to da je riječ o posljednjem u nizu sličnih incidenata.
Međutim, unatoč poljskim upozorenjima, migrantski val preko poljske granice iz Bjelorusije ne jenjava. Migranti, njih gotovo tisuću svaki dan, pokušavaju ući u Poljsku i stići do Njemačke, koja se već priprema za dolazak više tisuća migranata, osobito u istočnoj saveznoj pokrajini Brandenburg. Samo u posljednjem tjednu njemačka je policija registrirala 597 nezakonitih ulazaka u zemlju, a većinom je riječ o migrantima iz Iraka, Sirije, Irana i Afganistana, koji su do Njemačke stigli nakon što su zrakoplovom doputovali u Bjelorusiju, a zatim prema zapadu krenuli kopnenim putem.
Poljska je, uz Litvu i Letoniju, postala žarište migrantske krize koju su potaknule bjeloruske vlasti, koje pozivaju migrante iz bliskoistočnih zemalja da upravo Bjelorusiju iskoriste kao tranzitnu točku za ulazak na područje EU, želeći se tako osvetiti Bruxellesu zbog europskih sankcija. Poljska je proglasila izvanredno stanje na granici, a donijela je i poseban zakon o gradnji trajne ograde na granici s Bjelorusijom.
Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko i ruski predsjednik Vladimir Putin razgovarali su jučer videovezom o suradnji, vojnoj doktrini i – migrantskoj politici.
>> VIDEO Velika Britanija prva odobrila lijek protiv COVID-19 molnupiravir: 'Danas je povijesni dan za našu zemlju'
Dosadan si