Predsjednik Republike Zoran Milanović službeno će posjetiti Republiku Čile, kamo putuje na osobni poziv predsjednika te države, inače hrvatskih korijena, Gabriela Borića. U tjedan dana, od četvrtka, 9. prosinca do 15. prosinca, predsjednik Milanović u glavnom gradu Santiagu sastat će se i razgovarati s čileanskim predsjednikom Borićem, a održat će i predavanje za akademsku zajednicu i diplomatski zbor na tamošnjem sveučilištu. Posjetit će i grad Valparais, u kojemu je sjedište čileanske zakonodavne vlasti, a gdje planira posjetiti Nacionalni kongres Čilea te održati sastanak s predsjednikom zastupničkog doma Čilea Vladom Mirosevicem, drugim čileanskim visokopozicioniranim dužnosnikom koji je podrijetlom Hrvat. S predsjednikom u službeni posjet putuje i predstojnik Ureda predsjednika Orsat Miljenić te savjetnik predsjednika za vanjsku i europsku politiku Neven Pelicarić.
Osim bilateralnih sastanaka s čileanskim državnim dužnosnicima, predsjednik će posjetiti i hrvatske iseljenike koji žive u Antofagasti na sjeveru Čilea i Punta Arenasu na jugu Čilea, a planira obići i Europski južni opservatorij i najveći optički teleskop na svijetu, smješten u regiji Antofagasta. Uz sastanke i razgovore s članovima hrvatske zajednice predviđen je i posjet institucijama, društvima i znamenitostima hrvatskih iseljenika u Čileu. A koji se u Čileu, kako nam objašnjava stručnjak za brendiranje država s FPZG-a Božo Skoko, smatraju elitom tog društva. Hrvati su tamo tako bili i rektori, nadbiskupi i biskupi, profesori sveučilišta, najpoznatiji književnici, uspješni poduzetnici...
– Riječ je o starim iseljenicima koji su u Čile otišli još početkom 20. stoljeća, ali koji su uspjeli zadržati hrvatski identitet te im je jako stalo do domovine i koji su puno ulagali uz obrazovanje svoje djece – kaže Skoko.
Čileanski predsjednik Gabriel Borić pozvao je predsjednika Milanovića u službeni posjet još početkom godine u telefonskom razgovoru koji su vodili nakon što je Borić izabran na dužnost predsjednika Čilea. Kako je tada priopćeno iz Ureda predsjednika RH, dvojica predsjednika tada su "razgovarala o važnoj ulozi hrvatske zajednice u društvenom i političkom životu Čilea te su se složili kako zahvaljujući toj zajednici Hrvatsku i Čile vežu stoljetne bliske veze. Tada su isto tako razmijenili i mišljenja o aktualnoj situaciji u svijetu s posebnim naglaskom na kriznu situaciju u Europi, a dogovorili su se i da će ostati u stalnom prijateljskom kontaktu.
Gabriel Borić postao je predsjednik Čilea u prosincu prošle godine. Riječ je o 36-godišnjem ljevičaru i bivšem lideru studentskih prosvjeda čiji su se prabaka i pradjed u Čile doselili s otoka Ugljana potkraj 19. stoljeća. Borić je s ponosom često govorio o svom hrvatskom podrijetlu, ali i isticao da su hrvatski imigranti sebe ugradili u Čile.
zametnuo je smutnju zalaganjem za Putina i aktivacijom korisnih bdl pa sad u Čile