Odmah nakon proslave Dana neovisnosti predsjednik države Ivo Josipović i premijer Zoran Milanović pakiraju kofere. Josipović će 10. listopada biti u Vatikanu, u prvom službenom posjetu novome papi Franji. Pola sata tête-à-tête razgovora s papom bit će prigoda za upoznavanje i razmjenu stavova i svjetonazora koji su, vjeruju organizatori Josipovićeva putovanja u Rim, podudarni, posebno o pitanju tolerancije i socijalne osjetljivosti.
Zahvala Vatikanu
Budući da Hrvatska nema nijedno otvoreno pitanje s Vatikanom, predsjednik Josipović papi Franji izrazit će zahvalnost za sve što je Vatikan u protekle 22 godine, otkad je Hrvatska neovisna, učinio za nas. Predsjednik će razgovarati i s državnim tajnikom Tarcisijem Bertoneom.
Govora će biti o tehničkim pitanjima poput smanjenja osoblja u vojnom ordinarijatu u Zagrebu, o potrebi da se formira komisija Hrvatske biskupske konferencije i Vlade, ali i o referendumu koji je inicirala udruga U ime obitelji tražeći da se Ustavom definira brak kao zajednica muškarca i žene. Hrvatskoj, smatra predsjednik, treba pozitivna uloga Crkve koja će promicati dijalog, a neće poticati napetosti i svađe.
Bertoniju će prenijeti da je na putu donošenje kompromisnog rješenja o zdravstvenom odgoju te da je riješeno i pitanje ispovjedne tajne koju Kazneni zakon ipak jamči. Predsjednik će održati predavanje na Papinskoj akademiji. Istoga dana, nakon što se Vladin avion vrati iz Rima, iz Zagreba će s premijerom Zoranom Milanovićem i njegovim suradnicima poletjeti u Pariz.
Premijer ima dogovoren susret s predsjednikom Francuske Françoisom Hollandeom, a potom i s predsjednikom vlade Jean-Marcom Ayraultom. S Hollandeom će dominirati tri teme: suradnja Francuske i Hrvatske, dviju socijalističkih vlada, u kontekstu činjenice da je Hrvatska ušla u EU. Druga tema bit će globalna sigurnost, mirovne misije te Sirija.
Dva predsjednika razgovarat će i o kulturnoj suradnji. Iza nas je uspješna hrvatska izložba u Parizu, a 2015. godine bit će francuska u Hrvatskoj.
Nakon povratka iz Vatikana predsjednik Josipović na dva dana putuje u Bugarsku, a onda – 16. i 17. listopada – slijedi prvi službeni posjet Beogradu otkad je Tomislav Nikolić izabran za predsjednika Srbije. Hrvatskoj je važna stabilnost Srbije, kako na sigurnosnom tako i na gospodarskom i političkom planu. Iza nas su vrlo kompleksni odnosi, puno žrtava, ali su države sposobne to prevladati i nastaviti dobrosusjedske odnose – smatra se na Pantovčaku.
Problem nestalih
Predsjednik Josipović s Nikolićem će razgovarati o problemu nestalih te položaju manjina. Predviđen je susret s premijerom Ivicom Dačićem i članovima njegove vlade.
Znakovito je da je Josipović pozvan održati govor u Skupštini Republike Srbije što je, kažu na Pantovčaku, prvi put nakon Stjepana Radića da se hrvatski državnik obraća srpskim zastupnicima u Beogradu. Josipović će se susresti i s predstavnicima izbjeglih Srba iz Hrvatske. Drugog dana posjeta zajedno s Nikolićem ide u Vojvodinu u većinsko hrvatsko mjesto Tavankut.
>> 'Nakon raketiranja bilo je jasno da nema govora o zajedničkoj državi'