Predsjednik IDS-a Boris Miletić gostovao je večeras u Dnevniku Nove TV u kojem je komentirao današnju objavu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović na Facebooku.
Podsjetimo, Grabar Kitarović je iz Kine odgovorila ministru unutarnjih poslova Ranku Ostojiću.
- Svojom današnjom izjavom tehnički ministar Ostojić priznao je da ova tehnička vlada nije u stanju voditi zemlju i da meni prepuštaju izvršne ovlasti. Napravit ću to čim mi dopusti Ustav- stoji u objavi na Facebook stranici Kolinde Grabar Kitarović.
Miletić je kazao da misli da izjava predsjednice ide suprotno ustavnim odredbama.
- Mislim da je to apsolutno neprimjereno. Mislim da je potrebna suradnja. Mislim da na patnji drugih ljudi nitko ne treba tražiti bilo kakve političke poene- istaknuo je Miletić.
Miletić je govorio i o izlasku IDS-a na izbore.
- IDS izlazi na izbore s koalicijskim partnerima PGS-om i Listom za Rijeku. To su sve regionalne stranke. Nama je bitna vjerodostojnost, dosljednost, temeljne vrijednosti naše stranke, a to su decentralizacija i regionalizam- rekao je.
Upitan kako bi po njegovom viđenju Hrvatska trebala izgledati Miletić je rekao da nije bitan broj županija.
- Bitne su ovlasti koje imaju županije, ovlasti koje imaju gradovi i općine. Držimo da građani 90 posto svojih potreba ostvaruju na lokalnoj razini, da li pričamo o
dječjim vrtićima, školama, domovima zdravlja-dodao je.
Odbacio je da postoji šansa da IDS nakon izbora da potporu Tomislavu Karamarku.
- Ne, naše ideološke razlike su prevelike. Nama je prihvatljiva koalicija s lijevom liberalnom opcijom. Želimo sjesti za stol, dogovoriti se o decentralizaciji. Vjerujem da ćemo u tome uspjeti i nakon toga formirati vladu lijevog centra-rekao je Miletić za Dnevnik Nove TV.
>> Vesna Pusić: Neprimjereno je da predsjednica šalje ovakve poruke van zdrave pameti u javnost
Predsjednica ima ustavne ovlasti skrbiti se o državi, Ustavu, zakonima i stabilnosti državne vlasti. Kad ministar unutarnjih poslova i sam premijer izričito kažu da neće kontrolirati granicu, neće provoditi zakone i neće se držati zakona, onda je to i činjenično državni udar koji je počinila tehnička vlada. Sada je, u nedostatku Sabora, na potezu Ustavni sud koji treba pod hitno razvlastiti tehničku vladu zbog kršenja Ustava, zakona, ugroze nacionalne i opće sigurnosti hrvatskih građana. Svi mehanizmi za navedeno postoje. Drugovima se smiješi dugotrajni zatvor.