Iako je Titanic, brod koji je postao sinonim katastrofe i brodoloma, potonuo u sjevernom Atlantiku prije gotovo jednog stoljeća, iako je olupina na dubini od gotovo tri kilometra pronađena još 1985. godine, tek ovih dana počinje pravna borba za vlasništvo nad stvarima koje izranjaju s morskog dna.
Neistraženo područje
Vrijednost artefakata izvađenih s olupine najpoznatijeg putničkog broda među kolekcionarima vrlo je velika, a svako pojavljivanje nekog jelovnika, žlice ili komada odjeće izvađenog na kopno i ponuđenog na licitaciji izaziva buru među aukcionarima. Prema procjenama, ukupna vrijednost predmeta koji bi se mogli izvući na površinu veća je od 100 milijuna dolara, pa je Titanic danas doista brod potonuo s blagom. Olupina Titanica danas je poput egipatskih piramida u vrijeme njihova otkrića.
To je neistraženo područje, nitko sa sigurnošću ne zna što se nalazi u prostorijama olupine. Sigurno je samo jedno – što god izađe na površinu, dobiva među kolekcionarima golemu vrijednost – rekao je Robert Ballard, oceanograf koji je i pronašao olupinu na dnu mora. Ipak, sve ove godine nije bilo jasno tko je legalni vlasnik predmeta koji dospijevaju na površinu.
Brodarska kompanija White Star Lines, koja je i porinula nesretni brod, odavno ne postoji, a tvrtka RMS Titanic Inc. dobila je pravo vlasništva nad 5900 predmeta izvađenih tijekom dosadašnjih šest zarona na olupinu, no ne i vlasništvo nad predmetima koji su i dalje na dnu mora.
Turisti na olupini
Velika dubina na kojoj se Titanic nalazi do sada je odvraćala avanturiste u potrazi za izgubljenim blagom, no razvoj tehnologije uklanja i tu prepreku. Već nekoliko puta na olupinu su bez ikakve kontrole dospjele privatne minipodmornice kako bi s površine broda pokupile što se pokupiti može, a nedavno je čak i jedan par mladenaca zaronio na dno Atlantika zajedno sa svećenikom koji ih je vjenčao na pramcu broda.
Minipodmornica koja je pristala na isto mjesto na kojem je, prema filmskoj predaji, Leonardo DiCaprio grlio Kate Winslet, oštetila je pramčani dio broda i nagrdila olupinu. Da bi se zaštitio brod i predmeti na njemu, pokrenut je postupak pred sudom u Virginiji, koji će prosuditi čija je olupina, koja će se, prema procjenama, potpuno raspasti u sljedećih 50 godina.
– Titanic treba zadržati cjelovitost, tijekom godina on je prerastao u međunarodni simbol, zajedničko povijesno dobro, važan dio ljudske povijesti – kaže sutkinja Rebecca Beach koja vodi slučaj.