Jesu li Hrvatska i Rusija doista našle rješenje za onečišćenje zraka koje uzrokuje ruska rafinerija u Bosanskom Brodu? Ova je vijest u Slavonskom Brodu primljena s dozom opreza, građani koji godinama slušaju razna obećanja skeptični su prema najavama kako dolazi vrijeme kada će nakon osam godina čekanja napokon doći u priliku udahnuti čist zrak.
Kao što je poznato, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović objavila je kako je s ruskim šefom diplomacije Sergejom Lavrovom dogovorila da će Hrvatska rafineriji dati priključak na plin, a ruski vlasnici ubrzati modernizaciju.
Financije europskih fondova
U očekivanju konkretnih poteza, iz Slavonskog Broda poručuju – strpljenje je pri kraju, a rokova nema. Državni tajnik za energetiku Ante Čikotić kaže kako je plinofikacija rafinerije u hrvatskom interesu i Hrvatska je u tom smislu sa svojim znanjem, kompetencijama i iskustvom spremna pomoći partnerima u BiH.
– Mi ćemo financirati plinovod do točke konekcije, a od BiH očekujemo da u što kraćem roku definira tu točku. To je nužno da bismo uopće mogli krenuti u projektiranje i izradu studije utjecaja na okoliš. Dali smo im neke prijedloge i sada čekamo odgovor njihove strane – kaže Čikotić. On dodaje kako Hrvatska ima dvostruki interes u plinofikaciji jer nije riječ o donaciji, već o komercijalnom projektu.
Kada se potrošač spoji na plin, Plinacro će ubirati naknadu, a benefite transportnog sustava uživat će hrvatsko gospodarstvo. Interkonekcija se, ističe, može financirati iz europskih fondova. Na upit koliko je dogovor o plinofikaciji rafinerije realan s obzirom na to da u njegovu postizanju nisu sudjelovale BiH i Republika Srpska, Čikotić odgovara kako je riječ o složenom procesu.
– Zadovoljan sam što je predsjednica to pitanje stavila na dnevni red, ali Rusija, nažalost, nije jedina strana u postupku. S naše strane je jednostavno. Mi smo Hrvatska, plinski distributer Plinacro je u državnom vlasništvu. Međutim, na drugoj strani imate niz faktora – BiH, RS, Rafineriju u Brodu i njihova dva prijenosna operatora, BH gas i Gas RS. Oni se svi moraju dogovoriti. Rafinerija je samo jedan od sudionika i nije dovoljna samo njezina želja, moramo dobiti i suglasnost ostalih faktora – ističe Čikotić.
Veleposlanik Ruske Federacije u Hrvatskoj Anvar Azimov za Večernji list rekao je kako ruska strana dijeli zabrinutost zbog zagađivanja zraka.
Građanski neposluh
– Jedino optimalno rješenje je plinofikacija ovog područja, što mora biti predmet pregovora predstavnika Hrvatske, BiH i Republike Srpske. Rusija je sa svoje strane spremna preuzeti dodatne mjere za modernizaciju rafinerije s ciljem smanjenja negativnih posljedica njezina rada – rekao je Azimov. U gradu od 60 tisuća stanovnika čekaju se konkretni potezi.
– Sve je to prazna priča. Dok ne vidimo konkretne poteze, radove i potpisivanje ugovora između RS ili BiH i RH, to je samo priča – kaže brodski gradonačelnik Mirko Duspara. U udrugama ističu kako su oni od početka upozoravali kako je riječ o prvenstveno političkom problemu.
– Prošlo je osam godina, mi smo dali svoje rokove i očekujemo da vlade Hrvatske i BiH pokrenu ovaj proces. Bit ćemo strpljivi do travnja, a onda ćemo nastaviti dalje s građanskim neposluhom – rekao je Mladen Sudar iz Građanske inicijative Brođani za Brod.
>> 'S Lavrovom sam pokrenula pitanje zagađenja iz rafinerije u B. Brodu'
Moze rafineriju vratiti u hrvatske ruke.