REMENOM PO STRAŽNJICI Ispovijest oca kojeg je privela policija jer je pretukao sina na ulici:

'Moj sin je nakon batina napokon prestao krasti'

'Nije dobro tući djecu. Znam da će me svi osuđivati. Ali vratio se u školu, prestao krasti, smirio se. Spasili smo ga'  -  kaže otac.
Foto: Željko Rukavina
10.08.2008.
u 19:30

Deset udaraca remenom po stražnjici nasred ulice. Zamahivao je otac, a udarce primao njegov 13-godišnji sin. Okrutna scena, čiji je epilog bila prijava i kazna od tisuću kuna. Dogodila se lani, no i danas, na početku kampanje Vijeća Europe protiv tjelesnog kažnjavanja djece, koji podržava i Hrvatska, isti otac ne žali što je istukao dijete.

Šokantno? Možda i nije  prema posljednjem Unicefovu istraživanju čak polovina roditelja u Hrvatskoj smatra da je opravdano ponekad udariti dijete.

- Ne podržavam batine, no nisam imao drugo rješenje  govori 42-godišnji otac troje djece (podaci poznati redakciji, detalje ne objavljujemo zbog zaštite maloljetnika). Ne djeluje agresivno, ako to išta znači, a takav glas ga ne prati ni u susjedstvu u mjestu na sjeveru zemlje.

Kulminacija problema
Batine su bile kulminacija dvomjesečnih problema sa sinom. Do tada je "imao sve što je želio", bio "dobar kod kuće i u školi". Nikada nije dobio batine.
 
Nestajao je novac iz kuće. Odjednom, sin ima novi mobitel. Izvali bljezgariju da ga je dobio od prijatelja, potom prizna da je uzimao novac. Obećao je da više neće  govori otac. Uskoro je imao još jedan mobitel, pa još jedan, pa još jedan, a zatim i videoigrice...
 


To je krivo  govorili bi mu.  Neću više  odgovarao bi im pognute glave. I tako mjesecima, svaki dan, roditelji su molili, pokušavali "podmititi", nudili kompromis. Ništa. Krao je i u školi, a ocjene su se svele na jedinice. Stalno je lagao kako ih je ispravio. Roditelji traže razgovor s pedagogom. Njegov savjet bio je da "mora pisati zadaće".
 
Počeli smo ga kažnjavati, uzeli smo mu televizor pa računalo. Ništa. Socijalna radnica kazala nam je da ga damo u dom "da se malo trgne". Kako u dom, lomili smo se. Što će tamo biti s njim? Bili smo pred zidom, bespomoćni. Sve institucije gdje smo molili za pomoć okrenule su nam leđa, ponašale su se kao maćeha, njima je cilj oduzeti dijete. A mi smo gubili sina, meni je sin propadao. Uhvatio nas je strah. Sav taj novac... Da se ne drogira?  kaže otac. Nekoliko dana poslije supruga je otišla u školu. Doznala je da sin nije bio na nastavi pet dana.
 
U glavi mi je tutnjalo dok sam obilazio grad s prijateljima i tražio ga. Umirao sam od straha. Već sam ga vidio kako leži negdje s iglom u ruci  kaže otac. A onda ga je ugledao  živog i zdravog  u salonu videoigrica.

Daj pet...
Znaš da moraš biti kažnjen. 20 udaraca  kazao mu je.  Znam. Daj pet, pregovarao je sin.
 
Dogovorili smo se za deset. Pazio sam da ne udaram jako. Zašto na ulici? To je dodatna kazna, neka ga bude sram  kaže otac. Dalje se sve odigravalo munjevitom brzinom. Stigla je policija, dječak je odveden k liječniku. Nije bio ozlijeđen. Stigla je i socijalna radnica.
 
Ona je odvodila njega, a mene policija. Tad se slomio. Briznuo je u plač, molio da ga ne odvode, da mene puste. Nije popustio zbog batina, no one su do toga dovele  kaže otac. Tata je prošao s prekršajnom prijavom i kaznom od 1000 kuna.  Nije dobro tući djecu, mene nikada nisu tukli. Ali sam sretan što sam udario sina. Znam da će me svi osuđivati. Ali vratio se u školu, prestao krasti, smirio se. Spasili smo ga  kaže otac.


Kazne: I do 10.000 kuna te 40 do 60 dana zatvora

Hrvatska ima vrlo dobru zakonsku osnovu koja brani tjelesno kažnjavanje - svaki oblik tjelesnog kažnjavanja zabranjen je Obiteljskim zakonom, a kažnjiv po Kaznenom zakonu i Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji. Kazne su od sedam tisuća do 10.000 kuna, te od 40 do 60 dana zatvora. No, unatoč zakonskom okviru vrlo je malo prijava te, shodno tomu, i presuda. Kao i kod obiteljskog nasilja između partnera, tjelesno kažnjavanje djeteta vrlo se često smatra obiteljskom stvari u koju se bolje ne miješati. Pri predstavljanju kampanje “Podignite ruku protiv tjelesnog kažnjavanja djece” sutkinja Visokog prekršajnog suda Branka Živković-Zigante objasnila je kako je sudska praksa neujednačena, a presude i odbacivanja slučaja ovise o sucu pojedincu i njegovoj ili njezinoj senzibiliziranosti. Vrlo rijetko se dosuđuju kazne veće od minimalnih, dodala je i naglasila kako je sucima potrebna edukacija.


Privlačenje pozornosti

Promjena u ponašanju djeteta ne događa se preko noći. Traje to kroz duže razdoblje, no roditelji vrlo često primijete kada je problem eskalirao i tada očekuju brzo rješavanje problema, a to ne ide samo tako, objašnjava psihijatar Domagoj Šimac iz zagrebačke Poliklinike za zaštitu djece, ograđujući se od komentara konkretnog slučaja. Problematičnim ponašanjem, pogotovo ako ono nastupi naglo, djeca često pokušavaju privući pažnju roditelja, kao da poručuju “Tu sam, vidi me”, a “uspjeh” batina - odnosno “dovođenje u red”, može se u nekim slučajevima jednostavno objasniti time da je dijete sretno što je napokon dobilo pozornost roditelja. – Batine ne discipliniraju - one su izraz ljutnje i bijesa roditelja – kaže Štimac. Ako je problem eskalirao, treba potražiti stručnu pomoć i uključiti se u tretman koji zna potrajati, dodaje. Nažalost, u konkretnom slučaju, otac kaže da su mu svi okrenuli leđa.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije