204. SJEDNICA

Plenković: Očekujemo da će novi kandidat za ministra zdravstva dobiti povjerenje Sabora

Vlada/Ilustracija
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Autori: Vecernji.hr, Hina
30.01.2020.
u 10:22

Kako se navodi na stranicama Vlade, postoji mogućnost uvrštenja pojedinih točaka na dnevni red na samoj sjednici Vlade.

U Banskim dvorima održala se 204. sjednica Vlade.

- Vidjeli ste da smo jutros predstavili novog kandidata za ministra zdravstva profesora Vilija Beroša. Očekujemo da će dobiti sutra povjerenje Sabora nakon što je otišao ministar Kujundžić - kazao je premijer Andrej Plenković. 

- Drago mi je da smo bili u Slavonskom brodu i posjetili Đuru Đakovića nakon što smo odobrili državno jamstvo od 300 milijuna kuna - istaknuo je Plenković te najavio kako je prvi dio potpisan. Zahvalio se ministrima koji su bili aktivni na odborima u Europskom parlamentu. 

- Prva velika zadaća ovog predstavljanja naših prioriteta prošla je vrlo dobro. Mislim da smo tu položili ispit. Tu je posebno važno što će se sutra rješiti jedan važan politički događaj - Velika Britanija će izaći iz Europske unije - istaknuo je Plenković u uvodu.

U Hrvatskoj će se u proljeće 2021. provesti popis stanovništva, a Vlada je sa sjednice u četvrtak u hitnu saborsku proceduru uputila prijedlog zakona kojim se regulira to najopsežnije i najsloženije statističko istraživanje stanovništva, kućanstava i stanova u Hrvatskoj.

Popis stanovništva provest će se u dvije faze. Predloženim Zakonom uređuje se priprema, organizacija i provedba Popisa, jedinice i sadržaj Popisa, referentni datum Popisa, povjerljivost i zaštita podataka i druga pitanja važna za njegovu provedbu.

Popis će se provoditi prema stanju na dan 31. ožujka 2021. u 24 sata, što se smatra referentnim trenutkom Popisa koji će trajati od 1. travnja 2021. do 7. svibnja 2021. godine.

Novina je da će se od 1. do 10. travnja 2021. godine, u prvoj fazi, Popis provoditi samostalnim popisivanjem stanovništva kroz elektronički sustav e-Građani, a od 16. travnja do 7. svibnja 2021. popisivači će obavljati popisivanje popisnih jedinica - stanovništva, kućanstava i stanova.

Popis organizira, koordinira i provodi Državni zavod za statistiku (DZS) u suradnji s tijelima državne uprave i jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojima se osnivaju županijska popisna povjerenstva i Popisno povjerenstvo Grada Zagreba, odnosno popisna povjerenstva ispostava, te popisni centri za područje grada ili općine.

Za Popis stanovništva u proračunu osigurano 177,3 milijuna kuna

Provodit će se na temelju službenih podataka Registra prostornih jedinica koji vodi i održava Državna geodetska uprava.

Za Popis su u državnom proračunu osigurana sredstva u iznosu od 177,3 milijuna kuna, od čega za Državni zavod za statistiku 163,1 milijuna kuna te 14,2 milijuna kuna za Državnu geodetsku upravu.

"Popis je najopsežnije i najsloženije statističko istraživanje s obzirom na brojnost obuhvaćenih jedinica te najbogatiji izvor podataka o stanovništvu neke zemlje. Podaci koji se prikupljaju Popisom nužni su za provedbu raznih gospodarskih, socijalnih, demografskih, razvojnih i drugih politika te znanstvenih istraživanja", rekao je potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić, predstavljajući zakon koji je upućen u hitnu saborsku proceduru odnosno jedno saborsko čitanje.

Cilj je Popisa utvrditi podatke o broju i prostornom rasporedu stanovništva te njegovim osnovnim demografskim, obrazovnim, migracijskim, ekonomskim i drugim obilježjima kao i o obilježjima kućanstava i stanova.

Rezultati Popisa, naglasio je ministar Marić, osim za analizu stanja, koristit će se i za analizu promjena u odnosu na prethodne popise te za prognoze budućih kretanja odgovarajuće pojave.

Zakonskim prijedlogom osigurava se provedba Uredbi EU kojima su utvrđena zajednička pravila u prikupljanju podataka o stanovništvu i stanovima na području Europske  unije te se propisuju definicije i klasifikacije koje su države članice obvezne primijeniti u svojim popisima radi postizanja međunarodne usporedivosti podataka.

Tako će se, kao i kod prethodna dva Popisa stanovništva, u skladu s EU regulativom, primijeniti koncept uobičajenog mjesta stanovanja.

Na području Republike Hrvatske dosad je provedeno 16 popisa. U razdoblju od 1857. do 1931. provedeno ih je osam (1857., 1869., 1880., 1890., 1900., 1910., 1921. i 1931.).

Zbog Drugog svjetskog rata nije proveden Popis 1941. Nakon rata popisi su provedeni 1948., 1953., 1961., 1971., 1981., 1991., 2001. i 2011. godine.

Neke od točaka o kojima će se raspravljati na sjednici Vlade su Nacrt prijedloga zakona o popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2021. godine, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona (EU), Nacrt prijedloga zakona o izmjenama Zakona o Nacionalnoj infrastrukturi prostornih podataka (EU) kao i Prijedlog odluke o predsjedanju Republike Hrvatske Forumom europskih obalnih straža od 1. rujna 2020. do 1. rujna 2021.     

Kako se navodi na stranicama Vlade, postoji mogućnost uvrštenja pojedinih točaka na dnevni red na samoj sjednici Vlade.  

Komentara 3

JO
JOHNNY
10:29 30.01.2020.

Nema razloga da ne dobije povjerenje, ugledan profesor, stručnjak u svom poslu , neka mu se da prilika..

Avatar Dipsy
Dipsy
10:30 30.01.2020.

Nadam se da će biti bolji od prethodnog..

BO
bolonjez
10:32 30.01.2020.

Samo se nadam da će on raditi u interesu hrvatskih građana,

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije