najveće svjetsko gospodarstvo

Nakon skoro cijelog desetljeća rasta, zatvorena 701 tisuća radnih mjesta

koronavirus u SAD-U
Foto: REUTERS
1/6
03.04.2020.
u 17:07

Prema podacima američkog ministarstva rada u protekla dva tjedna broj zahtjeva za isplatom naknada za nezaposlenost poskočio je za ukupno 10 milijuna

Američki poslodavci neto su u ožujku zatvorili 701.000 radnih mjesta, izvijestila je u petak vlada, ističući da podaci odražavaju posljedice pandemije koronavirusa i mjera poduzetih kako bi se zaustavilo širenje zaraze.

Time je okončano gotovo 10-godišnje razdoblje kontinuiranog povećanja broja zaposlenih u najvećem svjetskom gospodarstvu, primjećuje dpa.

Analitičari upozoravaju da se podaci u istraživanju najvećim dijelom temelje na prvoj polovini ožujka te da je znatno više radnih mjesta izgubljeno u drugoj polovini mjeseca zbog strožih mjera izolacije. 

Tako je prema podacima ministarstva rada u protekla dva tjedna broj zahtjeva za isplatom naknada za nezaposlenost poskočio za ukupno 10 milijuna.

U danas objavljenom izvješću ministarstvo rada ujedno je revidiralo podatke o otvorenim radnim mjestima u siječnju i veljači koji pokazuju ukupno 57 tisuća manje novootvorenih radnih mjesta no što je prvotno procijenjeno.

To znači da je u prva dva ovogodišnja mjeseca u prosjeku neto otvoreno po 245 tisuća radnih mjesta, navodi se u izvješću. 

U ožujku je prema danas objavljenim podacima približno dvije trećine radnih mjesta, odnosno čak 459 tisuća, izgubljeno u sektorima ugostiteljstva i turizma. Najviše ih je izgubljeno u ugostiteljstvu, 417 tisuća. Slijedi sektor smještaja s 29 tisuća izgubljenih radnih mjesta. 

Izrazito je pao i broj radnih mjesta u sektoru zdravstvene zaštite i socijalne skrbi, za 61 tisuću. U sektoru stručnih i poslovnih usluga ukinute su ih 52 tisuće.

Sektor maloprodaje ugasio je 46.000, a graditeljstvo 29 tisuća radnih mjesta. U ostalim uslužnim djelatnostima broj zaposlenih smanjen je za 24 tisuće, objavilo je ministarstvo.

U industriji izdvajaju se sektor vađenja ruda, s ugašenih 6.000 radnih mjesta, i prerađivačka industrija, gdje ih je zatvoreno 18 tisuća.

Državni sektor neto je povećao broj zaposlenih za 18.000, od čega je njih 17 tisuća zaposleno za potrebe popisa stanovništva.

Broj nezaposlenih porastao je u ožujku za 1,4 milijuna, na ukupno 7,1 milijun. Stopa nezaposlenosti porasla je za 0,9 postotnih bodova, na 4,4 posto.

Prosječna cijena rada po satu uvećana je za 11 centi na 28,62 dolara. U odnosu na ožujak prošle godine veća je za 3,1 posto.

Ključne riječi
SAD

Komentara 2

Avatar R & I
R & I
22:16 03.04.2020.

Dosta je reci, Donald Trump svatko zna zasto Amerika gubi bitku sa virusom i testiranjem, s da ne govorimo o opskrbi bolnica.

HO
homophob
05:46 04.04.2020.

Zna se zasto Amerika ima teskoca s virusom i ekonomijom: Demokrati sabotirajugdje stignu i nije ih briga sto stete naciji i populaciji! Cjena nafte u Americi kod proizvodaca pala na 12,5 dolara/barrel lagana Oklahoma, 7,75 sweet Teksas, 5,5 srednja Teksas a teska Wioming 1.75 (jedan dolar i 3 cetvrtine!!!). Da pomogne malim proizvodacima i spasi ih od bankrota a ujedno ustedi silne novce drzavi Trump je htio kupiti nafte da napuni nacionalne rezerve ali Pelosy nije odobrila novce. Cjene padaju jer nestaje privatnog skladisnog prostora ali stari lisac ju nadmudrio: dao malim proizvodacima na posudbu na neodredeno vrijeme besplatno koristenje sveg nacionalnog prostora drzavnih rezervi! Cuomo za New York drzavu zahtjevao 30 tisuca respiratora - Trump mu poslao 4000 tisuce. Cuomo udario u dreku kako ce narod poumirati. Trumpovi ljudi se potrudili i tjedan dana poslije nasli SVE te respiratore neraspakirane u skladistu u drzavi New Jersey. Trump to objavi na javnoj TV a Cuomo sramezljivo odgovorio: Pa trenutno nam ne trebaju. Tri dana kasnije trazio jos 6 tisuca a dobio odgovor da ce mu isporuciti sve ukoliko budu u upotrebi u bolnicama drugi dan. Odgovor ponovno: trenutno nam jos ne trebaju. Trump porucio odlaze tamo gdje su trenutno hitno potrebni: New Orleans, Detroit, Los Angeles!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije