Nastavljena su arheološka istraživanja na starom gradu Dubovcu. Nakon što su zbog zime i niskih temperatura u prosincu bili prekinuti radovi, ponovno su počela iskapanja oko dubrovačkih zidina. Drenaža između kula C i B podijeljena je u dva dijela. Za radove su Ministarstvo kulture i Grad osigurali 521.000 kuna. Izvođač je Institut za arheološka istraživanja.
– Zaštitna istraživanja prethode drenažnim radovima, a sve u sklopu obnove Starog grada. Radili smo i unutar branič-kule i utvrdili da ispod teče srednjovjekovni jarak i pronašli ostatke keramike iz kasnoga brončanog doba. U međuvremenu je u laboratoriju za radioaktivna istraživanja u Njemačkoj potvrđeno da su ostaci iz desetog stoljeća prije Krista, što se i pretpostavljalo. Međutim, nalazi daju naslutiti da se i prije toga živjelo na Dubovcu – kazala je dr. Tatjana Tkalčec. Među pronađenim predmetima na temelju kojih će se utvrditi i način života u to vrijeme svakako su najzanimljiviji ostaci pokretnog ognjišta. Hoće li dio toga biti sastavni dio budućega izložbenog prostora tek će se vidjeti.
– Ta su istraživanja vrlo značajna ne samo za Hrvatsku nego i susjedne zemlje te srednju Europu, jer s njima radimo usporedbe o onome što smo pronašli i istražili. Sada slijedi obrada materijala, a važno je i što su pronađeni ostaci potvrdili ranije nalaze kustosa Laze Čučkovića – dodala je dr. Snježana Karavanić, zadužena za prapovijesno i brončano doba. Ravnateljica Gradskog muzeja Karlovac Višnja Lasić napominje da arheološka istraživanja moraju prethoditi građevinskim radovima.
– Nakon što smo završili uređenje zidina i krovišta, želja nam je da krenemo u obnovu drvenog dijela u unutrašnjosti branič-kule, koji je dosta propao i u lošem je stanju – rekla je ravnateljica muzeja V. Lasić.