Summit NATO-a

NATO 3.0 borit će se protiv raketa, terorista i kibernetičkih napada

nato
AFP/Pixsell
Autor
Stojan de Prato
18.11.2010.
u 15:27

Jedna je od najvećih današnjih prijetnja terorizam, posebice stoga što je dio sovjetskoga nuklearnoga matrijala završio na crnome tržištu.

Na jednome od najvažnijih sastanaka NATO-a na vrhu u povijesti, kako ga je nazvao glavni tajnik Sjevernoatlantskoga saveza Anders Fogh Rassmasen, a koji je u četvrtak otvoren u Lisabonu summitom Mladih atlantičara, šefovi država ili vlada 28 država članica usvojit će novi strateški koncept Saveza za sljedeće desetljeće. Suprotstavljajući se novim sigurnosnim izazovima, novi će koncept imati za cilj pružiti građanima “najbolju sigurnost za njihov novac”.

Odnosno, kako je rekao Rasmussen, NATO će si “odrezati salo, a osnažiti mišiće”. Očekuje se da će zemlje članice, među njima prvi put Hrvatska čije izaslanstvo vodi predsjednik Ivo Josipović, odlučiti da se do 2015. godine osoblje u NATO-ovim zapovjedništvima smanji sa 14 na devet tisuća, broj zapovjednih mjesta sa 11 na sedam, a 14 agencija svede na tri: informacijsku, nabavnu i logističku. Štednji će pridonijeti i obrambena i suradnja NATO-a i Europske unije, sinergijom i izbjegavanjem udvajanja kapaciteta.

NATO 3.0, kako se novi, 11 tiskanih stranica dug strateški koncept naziva – nakon hladnoratovskoga 1.0, pa posthladnoratovskoga 2.0 koji je na snazi bio od 1999. – neće promijeniti temelje Saveza. Dapače, iznova će naglasiti predanost zajedničkoj obrani koja odvraća moguće napadače: “Napad na jednu državu članicu napad je na čitav NATO”. Također će zadržati drugi temeljni stup: izgradnju vojne sposobnosti kakvoj se ni jedan mogući protivnik ne može suprotstaviti. Ostaje i treći stup: političko vijećanje Europe i Amerike, odnosno očuvanje “prekoatlantskoga mosta”.

No, sigurnosne su prijetnje danas drugačije. Ruski medvjed ne pokušava više vojnom silom zgrabiti Europu u šape. U doba globalizacije naročitu opasnost predstavlja, međutim, ugrožavanje energetskih i drugih opskrbnih putova. Uz to, već 30-ak zemalja posjeduje balističku raketnu tehnologiju, a njihovi režimi nisu uvijek previše razumni, poput sjevernokorejskoga ili iranskoga, ili su nepostojani pa prijeti opasnost da ta tehnologija padne u ruke fanatika, poput Pakistana. Stoga je druga velika zadaća summita uspostava raketnoga štita za 900 milijuna stanovnika NATO-ovih članica.

Jedna je od najvećih današnjih prijetnja terorizam, posebice stoga što je dio sovjetskoga nuklearnoga matrijala završio na crnome tržištu. Kibernetički napadi, poput nedavnih na Estoniju i Gruziju, mogu ugroziti bilo djelovanje čitave informatizirane države, bilo pojedinih sektora poput kontrole letenja ili bankarskoga sustava, pa je i zaštita od tih napada ključno počelo NATO-a 3.0.

Ključne riječi

Komentara 13

Avatar Chicha
Chicha
16:46 18.11.2010.

Po naslovu clanka NATO ce se boriti iskljucivo protiv sebe.

OB
-obrisani-
17:45 18.11.2010.

primječujete da ne kinje Rusiju kao dok je bio Putko, ona je sad kao saveznik a skoro 300 godina je proglašavaju za jedinu prijetnju Jewropi koja je ukrala 3 kontinenta, to je zapt što u Moskvi stoluje đudaš sofveraš koji radi za braču đudaše, sad je natoSS-u target Iran, S. Koreja, Pakistan i na kraju okružena sa svih strana Kina

UK
Ugo Kajvez
18:36 18.11.2010.

Google ... . Israel extremely worried about stolen nukes

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije