Večernjakovi reporteri sa službom spašavanja

Nazovi 112 samo zbog nepogode i katastrofe

00HRV-SPAS-TXT.jpg
import
27.07.2006.
u 21:20

Sjedim na pruzi i čekam vlak. Gotovo je, vi ste zadnji s kojim sam razgovarao čuo se glas očajnika na telefonu centra 112 za žurnu pomoć. Operater iz centra u Virovitici odvraćao je nesretnog mladića od namjere da se ubije te je u razgovoru doznao da je riječ o 33-godišnjem hrvatskom branitelju.

Pola sata uvjeravanja
Poslije pola sata uvjeravanja branitelj je zatražio razgovor s liječnikom, Večernjakovim novinarom i Ministarstvom branitelja. Centar je odmah između njih uspostavio usporednu telefonsku vezu i branitelj je nakon dugoga pregovaranja napokon pristao maknuti se s pruge te je vozilom Hitne pomoći prevezen u bolnicu u Zagreb.

Služba 112 ustanovljena je prije godinu i pol kao sastavni dio Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS). Broj 112 jedinstven je broj u zemljama EU koji obuhvaća ukupan sustav pomoći i spašavanja na moru i kopnu. Međutim, tehnika koju je služba 112 naslijedila od MORH-ove Službe obavješćivanja s broja 985 stara je dvadesetak godina i trebat će, kažu u DUZS-u, još pet godina kako bi sustav kod nas počeo funkcionirati kao u zemljama EU.

Baka mi je imala moždani udar, a kako smo bili na putu, nazvao sam službu 112, ali mi je operaterka odgovorila da nazovem Hitnu na 94 čudi se Aleksandar i pita se čemu onda porezni obveznici plaćaju uvođenje nove službe.

Spomenuti slučaj dogodio se jer zagrebačka Hitna s nama nema izravnu vezu te sama prima i organizira dežurstva, što službu 112 stavlja u istu poziciju pozivanja Hitne kao i svakog drugog građanina sve dok se Hitna s nama ne poveže u jedinstven sustav. Našim građanima i dalje savjetujemo da se koriste nacionalnim brojevima 92, 93 i 94 jer je 112 predviđen za veće nesreće u kojima je potrebna koordinacija različitih službi Gorske službe spašavanja, Hitne pomoći, policije, vatrogasaca... i za situacije u kojima je teško odrediti koja služba može najbolje pomoći.

Građanima koji žive ili se zateknu u manjim mjestima savjetujemo da uvijek zovu 112 jer tamo često nije jasno tko je ovlašten za koje područje ili tko može najbrže doći do mjesta nesreće pa se gubi dragocjeno vrijeme za spašavanje kaže glasnogovornica DUZS-a Tatjana Čumpek.

Besplatan broj 24 sata
Broj 112 besplatan je i u cijeloj Hrvatskoj dostupan 24 sata na dan. Od ovoga tjedna djelatnici službe 112 svim turistima koji ulaze u Hrvatsku daruju mirisne boriće za auto sa znakom zabrane paljenja vatre na otvorenom i brojevima 93 i 112 za slučaj požara. Strani turisti koji ne govore engleski, njemački ili talijanski na broju 112 mogu zatražiti pomoć i na materinskom jeziku jer ih spajamo s prevoditeljima u veleposlanstvima kaže T. Čumpek.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije