Pet prijateljica s otoka Silbe

Ne damo potporu ni HDZ-u, ni SDP-u, ni Mostu. Nitko na političkoj sceni ne vidi malog čovjeka

Silba
Foto: Mihaela Miškić/Facebook
1/2
16.08.2016.
u 22:45

Pet prijateljica s otoka Silbe koje su, bez imalo političkog iskustva, preuzele vlast, žele ovo mjesto pretvoriti u turistički raj

Otok Silba do prije nekog vremena bio je, što se tiče političke scene u Hrvatskoj, samo malo, periferno i relativno nebitno mjesto. Samo do prije dvadesetak dana, kada su na otoku održani posljednji lokalni izbori. Naime, pet do tada politički neaktivnih djevojaka formiralo je svoju neovisnu listu i do nogu na biralištima potuklo HDZ, unatoč svoj stranačkoj strukturi koju ta velika stranka ima po cijeloj Hrvatskoj.

– Dosta dugo se već ništa ne mijenja na otoku i jednostavno smo odlučile nešto napraviti. Ja sam porijeklom Zagrepčanka, ali moji su kupili kuću na otoku prije desetak godina i otad ondje živim. S ostalim curama znam se godinama, društvo smo...

O tome kako na otoku ništa ne ide naprijed, kako sve stoji razgovarali smo i tijekom zime, kada nema turista, kada je sve mrtvo, kada na otoku nema gotovo nikoga. I kada su raspisani izbori, odlučile smo kandidirati našu listu – kaže Paula Bolfan, jedna od novih vijećnica Mjesnog odbora Silba.

Koliko je ta ideja bila dobra i na kakav je odaziv lokalnih birača naišla govori podatak da su od njih pet s liste čak četiri ušle u vijeće. Za peto mjesto izborio se HDZ, koji je, naravno, očekivao pobjedu.

Kampanja im je bila prilično neobična. U stvari – kampanje nije ni bilo. Djevojke su obilazile mjesto u kojem se svi poznaju i objašnjavale sumještanima što doista žele napraviti. Pogotovo zato što je interes za politiku na Silbi bio toliko mali da na prošlim izborima nije ni bilo kandidata koji bi se htjeli uključiti u vođenje tog malog mjesta koje je u stvari izdvojena gradska četvrt Zadra.

– Ideja je bila da im se pojasni kako želimo komunicirati sa svima, da želimo napraviti dobro za cijeli otok jer kod nas na Silbi u stvari i nema klasične političke podjele. Svi smo jedno, svi smo isti i bez obzira na političku pripadnost, želimo pokrenuti stvar naprijed – kaže Paula.

Program kao političke stranke, ove djevojke nemaju. Ali imaju jasno razrađenu viziju što žele učiniti s otokom na kojemu su neki davno započeti projekti stali, otoku na kojemu do prije nekoliko tjedana gotovo i nije bilo vizije za bolje sutra.

– Na Silbi su dva odmarališta koja sada ne rade, koja su oronula i zapuštena. Ne samo da su to neiskorišteni kapaciteti i ruglo na samoj šetnici uz more, to su sada i opasna mjesta koja samo što se nisu urušila. Ali prva zadaća koju smo si dali je rješavanje ekologije.

Na Silbi su dva komunalna redara koji skrbe za čistoću i red i tijekom zime kada je na otoku nekoliko stotina stanovnika, ali i tijekom ljeta kada je na njemu nekoliko tisuća ljudi. To moramo promijeniti. Ali još bitnije je da smo odmah organizirali nekoliko ekoakcija, uređenja okoliša.

I odazvali su se svi koji su mogli. To je bilo masovno. Deseci stanovnika došli su na naše akcije čišćenja okoliša, podmorja, tu su bili volonteri, brodicama se izvlačilo smeće iz mora... Nije se nikada pitalo ni pokazalo tko je za koga glasovao, svi smo na Silbi kao jedan – kaže Paula.

Ipak, ideje tih mladih žena u ranim dvadesetima i tridesetima znatno su šire od same ekologije. Cilj im je, kažu, pretvoriti Silbu u mjesto ugodno za život i zaustaviti, bar na lokalnoj razini, ono što muči gotovo cijelu Hrvatsku, raseljavanje i odlazak mladih.

– Poanta je da se mladi koji završe školovanje, srednju školu ili fakultet, vrate na otok. Silba je prekrasno mjesto. A želimo da pruži budućnost ljudima koji su na njoj odrasli. To je pitanje radnih mjesta, ali i pitanje infrastrukture na otoku, cijelog niza projekata koje treba započeti ili inicirati.

Jer i ono s čim se počelo prije nekog vremena nije dovršeno. Želimo Silbu pretvoriti u mjesto ugodno za život. Silba ima velike potencijale, no potrebna joj je revitalizacija svih objekata koji su sada zapušteni. Treba im udahnuti novi život – kaže mlada vijećnica kojoj su samo 22 godine.

Kako tvrdi, prilično joj je jasno kakvu Hrvatsku želi i kakvu bi Hrvatsku htjela ostaviti svojoj djeci. I učinit će sve što može da to ostvari, makar i na malom otoku kakav je Silba. I da, cure žele biti primjer svim mladima u Hrvatskoj da je sve moguće ostvariti uz trud, ideju, kreativnost i zalaganje.

Djevojke su svjesne da je priča o pet političkih autsajderica koje su ostvarile gotovo nemoguće i porazile na biralištu etabliranu, veliku stranku vrlo zanimljiva. Pogotovo što se to dogodilo samo nekoliko mjeseci prije parlamentarnih izbora, na kojima bi, gotovo je sigurno, sve velike ili poluvelike stranke željele zagrepsti i taj dio kolačića i privući na sebe bar malo te lokalne karizme. Kako Paula kaže, već su s njima kontaktirali gotovo svi značajni igrači na političkoj sceni.

– Unatoč svemu, mi u ovome trenutku ne dajemo potporu nikome, ni HDZ-u, ni SDP-u, ni Mostu, nikome... Jednostavno, ne vidimo na političkoj sceni partnera, nekoga tko bi radio za dobrobit malog, običnog čovjeka – kaže Paula Bolfan.

Unatoč odbijanju da se bar malo priklone nekoj od jakih političkih struja u Hrvatskoj, na otoku nema trzavica. Jer život na Silbi teče nešto drukčije nego u velikim gradovima.

Ljudi se ne dijele po stranačkoj pripadnosti, već im je prioritet boljitak zajednice na otoku koji dijele. Vidjelo se to i netom nakon što su proglašeni rezultati izbora i kada je postalo jasno da će te djevojke upravljati Silbom.

– Svi su nam čestitali pa i HDZ-ovci koji su nam bili protukandidati na izborima. Na Silbi nema jala i zlih misli. Si su sa svima u dobrim odnosima i nema nikakvih primisli, nema tu klasične političke priče, a prilikom proslave pobjede svi smo se grlili i slavili bez obzira na to koje boje zastupali – kaže Bolfan.

Silba je prije nekog vremena bila proglašena otokom bez političara, i to upravo zato što se na proteklim izborima nitko nije htio kandidirati. Taj svojevrsni politički vakuum jedan je od izazova s kojim se novo Vijeće mjesnog odbora sada susreće. Sada trebaju detaljno proučiti zakone i nastaviti s radom tamo gdje je stalo prošlo Vijeće.

Ali i potpuno revitalizirati sve projekte koji su nekada davno započeti a sada stoje na ovom otoku do kojega se trajektom od Zadra putuje gotovo četiri sata.

Upravo to im je i jedan od prioriteta. Cilj im je ishoditi bolju povezanost s kopnom otoka do kojega trajekt plovi samo dva puta dnevno. Ujedno, žele i naći način za produljenje turističke sezone, jer upravo je turizam jedna od osnovnih gospodarskih grana Silbe.

Veliki su to ciljevi, ali ipak ostvarivi, za otok kojemu je površina samo 15 četvornih kilometara i na kojemu je promet automobilima zabranjen jer ga se želi ekološki očuvati.

U sezoni čak ni bicikli nisu dobrodošli jer se želi stvoriti mali raj na zemlji.

– Radimo najbolje što možemo da bi nama i našoj djeci bilo bolje nego što je sada – kaže Paula Bolfan.

>> Skriva li se hrvatska Atlantida, otok Cissa, ispred ovog turističkog dragulja

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije