Apel župana na nedavnom sastanku s premijerom Andrejem Plenkovićem da im se pomogne kako izmjene Zakona o financiranju lokalne i regionalne samouprave ne bi dovele do pada plaća u županijama, gradovima i općinama nije pala na plodno tlo.
Radi se o izmjenama kojima će teret fiskalnog izravnanja država preuzeti na sebe, čime će regionalnoj i lokalnoj samoupravi godišnje ostati dodatnih dvije milijarde kuna od poreza na dohodak. Problem je, međutim, što će se taj novac računati kao tekuća pomoć države, što će u nekim jedinicama ukupan iznos tekuće pomoći podići iznad 10 posto njihovih prihoda.
U takvim slučajevima, plaća župana, gradonačelnika i načelnika općina i njihovih zamjenika po zakonu se mora umanjiti 20 posto, a osnovica za izračun plaća lokalnih ograničiti na iznos osnovice državnih službenika.
– To bi dodatno moglo otežati poslovanje dijela županija i motivaciju djelatnika – upozorio je šibensko-kninski župan Goran Pauk nakon sastanka s premijerom, no Vlada ga nije poslušala.
Na jučerašnjoj sjednici Vlade prihvaćeni su samo amandmani nomotehničke prirode, a ministar financija Zdravko Marić još je jednom naglasio da se novac za izravnanje neće smatrati tekućom pomoći kada je riječ o uvjetima za dugoročno zaduživanje, što znači da će se lokalne zajednice bez prepreka moći zaduživati za kapitalne projekte. No, taj se princip neće primijeniti kad je riječ o mjerilima za plaće pa bi one idućih godina u nekim sredinama mogle značajno pasti.
Kaže gospodin župan da će im pasti motivacija... Dali su razmišljali o promjeni radnog mjesta? Prekobrojne općine i županije su ionako leglo korupcije,nepotizma i općenitog nerada,a dobar dio njih je ionako sam sebi svrha,te bi ih trebalo ukinuti