Karlovčani duguju 19,1 milijun kuna tvrtki Inkasator za neplaćene račune od 1998. Taj će iznos biti naplaćen jer riječ je o dugovanjima koje je tvrtka utužila, dakle neće nikada ući u zastaru.
Nema zastare
– Riječ je o računima za odvoz smeća, naknadi za uređenje voda za Hrvatske vode, naplati stubišne rasvjete u zgradama za HEP, zatim pričuva i usluga centralne garaže. Korisnici koji ne plaćaju naše račune duguju tvrtkama za koje obavljamo naplatu. Gotovo 10 milijuna kuna odnosi se na dugovanja od 1998. do 2008. Od tada do danas utužili smo 8,9 milijuna kuna; od toga je iznosa 2,6 milijuna kuna utuženo lani, kada su naplaćene 802.000 kuna – kazao je Vlatko Ivka, direktor Inkasatora. Lani su pokrenuli 1583 ovršna postupka, a ove godine, do 1. rujna, 2601. Do kraja će godine, najavljuju, pokrenuti još oko 2000 ovršnih postupaka.
– Njima '‘sjedamo'’ na imovinu ili pokretnine, a tužbe pokrećemo kada dužnik uloži prigovor na ovrhu. Od 35.000 korisnika, njih je oko 2000 neplatiša - a nažalost, polovica njih su ‘'okorjeli'’ neplatiše. Nakon pravomoćnih presuda i naplate dugovanja sudskim putem, uglavnom isti ljudi ponovo ne plaćaju račune – kazao je Vlatko Ivka.
Brankica Dejanović, pravnica u tvrtki, prisjeća se jednog dužnika koji je uz dug za komunalije od 4000 kuna dobio i 7000 kuna kamata, i nakon pravomoćne presude sve je platio gotovinom.
Izbjegavanje plaćanja
– Imala sam i slučaj kada smo zbog duga od 23.000 kn dali na prodaju stan dužnika. Pola sata prije zakazane javne dražbe došao je i u gotovini platio čitav iznos. Jednoj smo profesorici na školski sat poslali dostavljača s obavijesti o dugovanju jer je izbjegavala redovite dostave. Ni to nije pomoglo - završili smo na sudu i tek je nakon toga dug plaćen gotovinom. Većina njih ponovno su neplatiše; neki idu tako daleko da ni jedan račun ne plate bez barem jedne opomene ili ovrhe – kazala je Brankica Dejanović.
Inkasator šalje opomene nakon duga od 500 kn ili ako netko ne plaća račune tri mjeseca. Novi ovršni zakon, koji je stupio na snagu ovog proljeća, ne ide ‘'na ruku'’ onima koji su sudovanje odugovlačili jer su izbjegavali primiti obavijesti poslane na kućne adrese.
– Ako netko ignorira dvije dostave s obavijestima, a po podacima PU karlovačke živi na adresi na koju mu se šalju, javni bilježnik ima pravo ovrhu objaviti na oglasnoj ploči suda, i ako se nitko ne javi u roku od 15 dana, ovrha postaje pravomoćna i možemo dugovanje naplatiti s računa neplatiše – objasnila je B. Dejanović.
Otpisa dugova više nema ni za koga; posljednji je put nalog za otpis nešto više od milijun kuna neutuženih dugovanja iz ratnih godina Grad poslao Inkasatoru prije godinu i pol.
– Godišnje prosječno naplaćujemo 95 posto potraživanja, a mjesečno dva posto manje. Sedam posto izgleda malo, ali to je mnogo novca, jer mjesečno ispostavljamo račune u ukupnom iznosu od osam milijuna kuna – kazao je Vlatko Ivka.
Vodovod i kanalizacija, čije dužnike također utužuje Inkasator, odlučio se na drastičan potez - objavio je da će isključivati vodu u 401 domaćinstvu koje duguje više od po 1000 kuna.
– Opomene, tužbe, ovrhe koje pokreće Inkasator nisu dale dobre rezultate - nama se dug samo u ovoj godini povećao 1,7 milijuna kuna pa nam tvrtke i građani sada duguju 11,7 mil. - to je 30% ukupnog prihoda tvrtke. Tako više ne možemo poslovati, a zakon nam omogućava da neplatišama isključujemo vodu. Nadam se da će većina shvatiti ozbiljnost situacije i do kraja rujna podmiriti dugovanja pa da nećemo uopće morati isključivati korisnike – rekao je Ivan Mrzljak, direktor ViK-a. Osim podmirenja duga, ponovno uključenje u vodoopskrbnu mrežu potrošači će platiti 260 kn.
Ne piše informacija da tvrtka Inkasator ispostavlja duple račune za jedan mjesec, izmišlja nepostojeće dugove na adresama na kojima nitko ne živi i više od 30 godina.