zabrinutost raste

Nikad gora potrošačka klima u Njemačkoj od 1991.: 'Dolaze teška vremena'

trgovina
Foto: Pixabay/Ilustracija
1/3
29.09.2022.
u 15:00

Mnoga njemačka kućanstva sada moraju izdvajati znatno više novca za energiju, odnosno stavljati po strani novac kojim će 'pokriti' osjetno rastuće troškove grijanja u zimskoj sezoni

Energetska kriza i inflacija u Njemačkoj se odražava na raspoloženje potrošača. A ono je trenutno na rekordno niskoj razini. Barometar GfK, instituta za istraživanje javnog mnijenja iz Nürnberga, za listopad već signalizira iznenađujuće snažan pad od 5,7 postotnih bodova na -42,5 bodova. Već četvrti put zaredom indeks opada, i trenutno se nalazi na najnižoj razini od početka mjerenja raspoloženja konzumenata u ujedinjenoj Njemačkoj 1991., priopćeno je iz GfK.

Mnoga njemačka kućanstva sada moraju izdvajati znatno više novca za energiju, odnosno stavljati po strani novac kojim će „pokriti“ osjetno rastuće troškove grijanja u zimskoj sezoni. „A to znači da ljudi moraju štedjeti kod drugih izdataka, na primjer novih nabavki“, kaže GfK-ov stručnjak za ponašanje potrošača Rolf Bürkl. "Zbog toga je potrošačka klima pala na novu rekordno nisku razinu.", piše Deutsche Welle.

Trenutna vrlo visoka stopa inflacije od oko osam posto zaslužna je za znatni pad realnih prihoda, a time i kupovne moći njemačkih potrošača: „Budući da se u ovom trenutku ne može predvidjeti kada će osjetno popustiti inflacija, u idućim mjesecima dolaze teška vremena što se tiče potrošačke klime“, upozorio je Bürkl.

Udruženje njemačkih trgovaca (HDE) kaže kako se maloprodaja nalazi već sad u nezgodnoj situaciji: „Mušterije kupuju manje ili jeftinije stvari, a istovremeno su eksplodirale cijene energije i za naša poduzeća“, izjavio je direktor HDE-a Stefan Genth. "U ovoj situaciji u kojoj imamo oštru tržišnu utakmicu, ne funkcionira recept po kojem se porast cijena jednostavno prebaci na naše kupce.“ I zato, dodaje on, savezna vlada mora hitno prilagoditi svoje programe pomoći firmama koje su preopterećene energetskim troškovima – kako bi i trgovci u maloprodaji dobili odgovarajuću potporu.

Bez promjene na vidiku

Velika je doza nesigurnosti oko toga koliko će dugo trajati energetska kriza, odnosno koliko će sve na koncu konca poskupjeti, kaže Jörg Zeuner, glavni ekonomist tvrtke Union Investment. I kako to obično biva u nesigurnim vremenima, potrošači i ovaj put aktiviraju “refleks štednje“, dodaje on: „Konzum će u idućem, zimskom polugodištu doživjeti teška vremena, pa čak i ako temperature budu natprosječno visoke, pa se tako izbjegne nestašicu plina.“ Sličnog je mišljenja i Alexander Krüger iz privatne banke Hauck Aufhäuser Lampe: "Pogled u vlastiti novčanik samo je dodatno povećao očaj potrošača.“ Ledeno doba će potrajati, smatra naš sugovornik: „Ne nazire se promjena raspoloženja.“ Posebno problematičnim smatra da se na kraju tunela uopće ne nazire svjetlo. „Neodlučnost vlade po pitanju brzog rasterećenja građana sve je teže shvatiti“, kritizira Krüger. Njemački potrošači računaju s recesijom, dodaje ovaj ekonomist.

Institut za makroekonomiju i konjunkturna istraživanja (IMK) Zaklade Hansa Böcklera u 2023. predviđa osjetan pad privatne potrošnje. Izdaci kućanstava bi zbog visoke inflacije trebali opasti za 2,5 posto – posljednji put je tako znatan pad zabilježen u 2020., odnosno prvoj godini pandemije koronavirusa.

I vodeći ekonomski instituti polaze od toga da Njemačka neće moći izbjeći recesiju tijekom predstojeće zime. Zbog energetske krize se usporavaju ekonomske aktivnosti i za očekivati je pad BDP-a, predviđaju najvažniji instituti koji ujedno i savjetuju saveznu vladu u Berlinu. Tu informaciju prenosi agencija Reuters, pritom se poziva na više izvora koji su upućeni u te stvari. Zbog toga su stručnjaci osjetno „srezali“ svoje prognoze ekonomskog razvoja iz proljeća ove godine. U 2022. ekonomski instituti očekuju rast BDP-a od samo 1,4 posto, a za 2023. – pad BDP-a za oko 0,4%.

 

 

Ključne riječi

Komentara 2

XA
xaron
06:36 30.09.2022.

Evo svi mediji govore o budičim problemima Njemačke, a niko ne govori o Britaniji gdje gdje je situacija SADA. jako loša. Vlada je morala intervenirati kako bi spasila mirovničke fondove koji su klizili u bankropt. Zbog loše situacije iz financijskih krigova stižu vijesti o odlasku PM Liz T. do kraja godine.

DU
Deleted user
17:11 29.09.2022.

Jadna Njemačka. Koji novinara, sažalijevaju najjaču zemlju Europe.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije