Može li “brak iz koristi” spasiti EU u imigrantskoj krizi? Ako je suditi po informacijama s jučerašnjeg sastanka njemačke kancelarke Angele Merkel i talijanskog premijera Mattea Renzija u Berlinu – itekako.
Financijski ustupci
I dok je Merkel nakon sastanka izjavila kako je implementacija sporazuma EU s Turskom ključna za rješavanje imigrantskog pitanja, iz talijanskih izvora dolaze informacije kako bi za daljnju potporu tom planu i aktivnoj ulozi u migrantskoj krizi Italija mogla zatražiti “fleksibilizaciju financija”, odnosno manju kontrolu državnih financija od EK. Zauzvrat, kaže portal Politico, Italija i Renzi su spremni i prestati javno kritizirati i ocrnjivati Njemačku i kancelarku. Još je lani talijanski premijer Renzi otvoreno na summitu EU kritizirao njemačke politike koje se tiču bankarstva, energetike, migracija i Grčke. “Prikazivanje Njemačke kao spasioca europskog gospodarstva nije nešto s čime se svi slažu”, rekao je Renzi.
Tomu treba pridodati i najnoviju kritiku, izrečenu večer prije sastanka s njemačkom kancelarkom. U razgovoru za njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung Matteo Renzi rekao je kako je nedopustivo da se njemačka kancelarka Angela Merkel bez njega dogovara o izbjegličkoj krizi s francuskim predsjednikom Hollandeom te predsjednikom EK Junckerom.
U razgovoru za njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung Renzi je rekao: “Bio bih presretan kada bi Merkel i Hollande mogli riješiti sve europske probleme, ali to nije slučaj.
Snažnija uloga Italije
Želimo li zajedničku europsku strategiju kad je riječ o izbjegličkoj krizi, nije dovoljno da Merkel nazove Hollandea i zatim Junckera, a ja da o svemu saznajem iz novina”.
>> Koalicijski partner CSU prijeti kancelarki Merkel tužbom zbog izbjeglica
ja misli da nju podrzavaju jedini muslimani u njemackoj nijemci bas ni jedan