PLANET POLITIKE

Njemačka od Hrvatske do Libanona

17.08.2006.
u 16:33

Njemački ministar vanjskih poslova Frank Walter Steinmeier, koji se nalazi na bliskoistočnoj turneji, na uzletištu u Ammanu pred zapanjenim novinarima i diplomatima odjednom je otkazao let u Damask, nakon što je sirijski predsjednik Bashar al-Asad u svojem govoru hvalio Hezbollah, a Izrael nazvao "velikim neprijateljem". Time je Steinmeier popločio put najnovijoj mirovnoj misiji, koja slijedi. Njemačka vanjska politika, koja je iz poznatih razloga dugo vegetirala u sjeni, danas je postala samosvjesnija.

Bi li se Steinmeierov prethodnik Joschka Fischer usudio ovako ponašati? Najvjerojatnije ne bi. A ne bi ni Hans Dietrich Genscher. Još više iznenađuje da će njemačka vojska i ratna mornarica, unatoč otporima kod kuće, igrati snažnu ulogu u mirovnoj misiji u Libanonu.

Zar nisu već njemačke postrojbe prisutne u Kongu, na Kosovu, u Afganistanu? Komentator utjecajnog američkog lista "New Republic" to također nabraja i postavlja pitanje zašto njemačka vanjska politika odjednom "pokazuje mišiće"? Još je nedavno liberal Westerwelle utvrdio da, ako postoji regija u koju njemačka vojska neće ići, onda je to granica s Izraelom. Međutim, odjednom je njemačka mirovna misija na Bliskom istoku postala stvarnost. Obalu će kontrolirati borbena eskadra, u koju su iz Njemačke upućene još dvije fregate, dok će inženjerci nadgledati linije razdvajanja...

Mirovno posredništvo na Bliskom istoku svakako je uspjeh, ali na ovome mjestu u analizi treba malo zastati: Nisu li prvi samostalni koraci njemačke vanjske politike počeli upravo u Hrvatskoj? U svibnju 1991. godine, odmah nakon zločina u Borovu Selu, njemačko ministarstvo vanjskih poslova prvo je u Europi objavilo dokument koji je upozoravao da je na ovim prostorima riječ o sukobu između diktature i vojne represije s jedne, i demokracije i pluralizma s druge strane.

Prvi samostalni (i samosvjesni) istup njemačke vanjske politike bio je upravo bitka za državno priznanje Hrvatske i Slovenije. Nije potrebno posebno naglašavati da su se europske zemlje, prije svega Britanija i Francuska, ali i Amerika, tome protivile i da ih je nenadani njemački istup tada osupnuo. Washington je tek u srpnju 1992. priznao Hrvatsku.

Razlog što će njemačke vojne snage biti snažno zastupljene u mirovnoj misiji nije samo u tome što najveća zemlja Europske unije uživa povjerenje obiju zaraćenih strana. Odgovor na začuđeno pitanje američkog komentatora cijenjenog časopisa "New Republic" zapravo bi trebalo biti protupitanje: Nema li možda novopečeni mirovni posrednik na Bliskom istoku u ovom trenutku veći moralni kredibilitet od Bushove Amerike?

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije