Poštena tržišna utakmica

Njemačka razmišlja o zaštiti domaćih tvrtki od stranih preuzimanja

volkswagen
Foto: Reuters/PIXSELL
1/3
17.10.2016.
u 16:00

Ministar (Sigmar) Gabriel u više je navrata isticao kako bi želio da se artikuliraju opcije - također na razini EU-a - koje bi omogućile poštenu tržišnu utakmicu, posebno u međunarodnoj konkurenciji sa stranim kompanijama koje subvencioniraju njihove matične države

Njemačko ministarstvo gospodarstva želi zaštititi tehnološke kompanije u Njemačkoj od neželjenih stranih preuzimanja, posebno kada ih pokušavaju preuzeti neeuropske tvrtke u potpunom ili djelomičnom državnom vlasništvu, objavili su njemački mediji.

Njemački list Welt am Sonntag u nedjelju je objavio da je pomoćnik njemačkog ministra gospodarstva Matthias Machnig prošli tjedan članovima njemačke vlade poslao dokument sa šest ključnih točaka za analizu ulaganja na razini Europske unije.

Prema tom bi dokumentu Europska unija i zemlje članice dobile dalekosežna prava zabrane preuzimanja koja su inicirali ulagači iz zemalja izvan EU-a, navodi list.

U Njemačkoj se, podsjeća Reuters, pitanje inozemnih preuzimanja našlo u žiži pozornosti kada je kineski proizvođač kućanskih aparata Midea kupio njemačkog proizvođača robota Kuku. Najnoviji je primjer današnja objava kineskog proizvođača čipova Sanana Optoelectronicsa da su stupili u kontakt s njemačkim proizvođačem rasvjete Osramom vezano za potencijalnu akviziciju ili sklapanje sporazuma o suradnji, primjećuje nadalje Reuters.

Upitan u vezi najnovijih napisa u Welt am Sonntagu, glasnogovornik njemačkog ministarstva gospodarstva kazao je da ne želi komentirati vladine interne radne dokumente.

"Ministar (Sigmar) Gabriel u više je navrata isticao kako bi želio da se artikuliraju opcije - također na razini EU-a - koje bi omogućile poštenu tržišnu utakmicu, posebno u međunarodnoj konkurenciji sa stranim kompanijama koje subvencioniraju njihove matične države, uz istovremeno očuvanje otvorenosti za ulaganja", kazao je glasnogovornik ministarstva.

>> Žene bez njemačkog državljanstva povisile natalitet u Njemačkoj

Komentara 6

KA
kapetanovic1975
02:09 18.10.2016.

Kad Svabo kupuje tvrtke po Kini i USA onda je to ok Arijevci mogu kad je Kinez poceo kupovati redom u Njemackoj sad ih strah uhvatio. Niste se bojali da nam uvalite vase tvrtke u Hrvatsku koje doslovno nikakve koristi nismo osjetili. I ovaj su treci rat polako izgubili tako zvani ekonomski rat.

Avatar nekakav
nekakav
08:26 18.10.2016.

a koja to njemačka ili općenito velika zapadna firma nije u djelomičnom državnom vlasništvu?! jesu smiješni, globalizacija im je bila dobra i korisna, kad su za bagatelu kupovali firme po kini, indiji, rusiji. sad kad firme iz tih zemalja želele kupiti njemačke, američke, firme, e sad to nije u redu, sad je u opasnosti nacionalni interes! licemjeri, pa kako mislite živjeti?! zapad nikako da shvati da je kina u ovom ratu pobijedila, i nakon nepunih 100 godina opet je vodeća ekonomska sila svijeta. što je i bila stoljećima prije toga. nema zapad što više štititi, a da ne dobije po prstima i sam. pristup kineskom, indijskom, kao i ruskom tržištu, se za zapad polako zatvara. može se zapad okrupniti u jedan veliki savez, al oni su svoj maksimum dosegnuli, za daljnji rast trebaju istok, a tu su novi jaki igrači, koji zapad gledaju i kao tržište. nosite odjeću proizvedenu na istoku, najvrednija stvar koji imate kod sebe je mobitel iz kine, bio on iphone, samsung ili pak huawei, xiaomi... zapad, kojemu mi ne pripadamo, inače, je u defanzivi. godine rasta na ogromnom zaduživanju došle su kraju.

GO
gooniegoogoo
18:57 21.10.2016.

poštena tržišna utakmica s komunističkom partijom Kine=uvreda inteligencije, sumrak razuma i smrt logike.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije