Njemačka je u prehrambenoj krizi, a cijene hrane u godini dana poskupjele su za 21,8 posto, piše Fenix Magazin. Brokula je tako skuplja za 41 posto u odnosu na prije godinu dana, a cvjetača čak 61 posto. Šećer je skuplji gotovo 70 posto, kruh 24,3 posto, a jaja 35,3 posto u odnosu na veljaču 2022. Cijene posebno pogađaju one koji već žive na ili ispod granice siromaštva.
Wolfgang Büscher, glasnogovornik kršćanske organizacije za djecu i mlade Die Arche kaže da nije doživio ništa slično u 20 godina Archea. "Obitelji jednostavno ne znaju kako napuniti svoje hladnjake. Ne radi se o dimljenom lososu i goveđem fileu. Radi se o kruhu i maslacu, o sendviču sa sirom u školskoj torbi", tvrdi Wolfgang.
Njemački mediji spominju i Hrvatsku gdje su, kažu, zbog Vladinih mjera cijene osnovnih proizvoda poput suncokretovog ulja, mlijeka, šećera, piletine i svinjetine pale za 30 posto. "U Njemačkoj se ministar poljoprivrede Cem Özdemir nakratko poigrao s idejom smanjenja PDV-a na voće, povrće i mahunarki. Onda se dogodilo: ništa. Što se tiče legalizacije kanabisa, s druge strane, ima pomaka", piše RND.
U Francuskoj su, primjerice, supermarketi pod pritiskom vlade zamrznuli cijene nekoliko stotina svakodnevnih proizvoda do lipnja. Takva roba je označena naljepnicom: "Anti-Inflation". Kućanstva s niskim primanjima također dobivaju bonove za hranu. I to unatoč činjenici da su cijene hrane u Francuskoj u odnosu na prethodnu godinu porasle "samo" 14,5 posto u odnosu na Njemačku.
VIDEO: Donosimo popis stvari koje ne smijete nositi preko granice. Kazne mogu iznositi i preko 13.000 eura
cem özdemir pravi svabo,nema sta..njemacka vise lici na pakistan nego na europsku zemlju