NAPETO STANJE

Njemački mediji o situaciji na Kosovu: Treba li Njemačka slati nove vojnike ondje?

FILE PHOTO: Aftermath of shooting incident in Kosovo
Foto: OGNEN TEOFILOVSKI/REUTERS
1/5
02.10.2023.
u 15:52

„Srbi marširaju na Kosovo?“, „Putin potiče sljedeći balkanski rat?“, „Srpska igra“… To su samo neki od naslova u tisku na njemačkom jeziku koji je prepun izvještaja, analiza i komentara o situaciji na Kosovu.

Njemački mediji prenose informaciju novinske agencije AP koja je u nedjelju (1. listopad) javila da su viđena srpska vojna vozila kako odlaze od granice s Kosovom ka centralnoj Srbiji. „Vlada Srbije je možda odgovorila na pozive za povlačenje", navodi njemački Die Zeit. List ujedno podsjeća da je „Vlada Kosova u subotu priopćila da prati kretanje srpske vojske iz 'tri različita pravca'", te da je „pozvala Srbiju da osigura demilitarizaciju pograničnog područja".

Mediji prenose i da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić demantirao izveštaje o pojačanoj vojnoj prisutnosti na granici s Kosovom. On je na društvenim mrežama govorio o „kampanji laži" protiv Srbije, piše Deutsche Welle

Stiže pojačanje Bundeswehra?

Prethodno je njemačka vlada upozorila da bi napetosti mogle porasti, s obzirom na očigledno povećan broj srpskih vojnika na granici s Kosovom. „Ne bi trebalo doprinositi daljoj eskalaciji" između Srbije i Kosova, objavilo je Ministarstvo vanjskih poslova na mreži X (bivši Twitter) i naglasilo da je važno da Srbija „odmah smanji broj jedinica na granici".

Ujedno su se tri vladajuće njemačke stranke, Socijaldemokrati (SPD), Zeleni i Liberali (FDP), izjasnile za jačanje mirovne misije KFOR-a na Kosovu pod komandom NATO-a. To podrazumijeva i raspoređivanje dodatnih snaga njemačkog Bundeswehra.

VEZANI ČLANCI: 

„Njemačka bi trebala, u suradnji sa svojim saveznicima, hitno provjeriti je li mandat KFOR-a u potpunosti ispunjen i poslatiti dodatne vojnike na Kosovo", rekao je za magazin Spiegel političar Zelenih Anton Hofreiter.

Bundeswehr na Kosovu trenutno ima 85 vojnika. Mandat, koji je Bundestag posljednji put produžio u svibnju, predviđa da na terenu može biti do 400 njemačkih vojnika. „Ima, dakle, još uvijek prostora za poboljšanjem bez promjene mandata", rekla je takođe za „Spiegel" Marie-Agnes Strack-Zimmermann, predsjednica parlamentarnog Odbora za obranu.

VIDEO Na Kosovu i dalje napeto: Svi prilazi selu Banjska zatvoreni kao i dva granična prijelaza

„Ne može biti vojnog rešenja"

Nemački Welt prenosi intervju koji je rimski list „Republika" objavio s glavnim komandantom KFOR-a, talijanskim generalom Micheleom Ristucciom. On, između ostalog, kaže: „Jedino rješenje je normalizacija odnosa. Ne može biti vojnog rješenja, samo političkog. Mi vojnici možemo samo stvoriti sigurnosne uvjete za održavanje dijaloga."

Na pitanje u kojoj mjeri su rat u Ukrajini i Rusija utjecali na najnovije događaje na Kosovu, general Ristuccia odgovara: „Rat u Ukrajini ima ogroman utjecaj na globalna pitanja, a Kosovo nije imuno na to. Ali, ono što se ovdje dogodilo prvenstveno je bilo izazvano unutrašnjom dinamikom."

A na pitanje je li realna ideja da KFOR na sjeveru Kosova zamijeni Kosovsku policiju, talijanski general kaže: „To je politička odluka. Mi procjenjujemo svaku hipotezu, odluku i razvoj u koordinaciji s komandnim lancem u NATO-u i spremni smo za preuzmanmje svih daljnjih zadataka."

„Vučić koristi metodu svog učitelja Miloševića"

„Jedno je sigurno", piše Frankfurter Allgemeine Zeitung, „neregularnu grupu mogao je opremiti i podržati samo Beograd. Čak i na divljem sjeveru Kosova obični građani nemaju oklopna vozila ili ručne bombe. Kada moćni predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sada tvrdi da nije znao ništa o tome, morate biti veoma naivni da mu povjerujete. Vučić koristi metodu svog učitelja Miloševića, čiji je ministar propagande bio: nasilje se delegira nezavisnim kooperantima i sistematski promovira, dok se na europskoj sceni ponašate zabrinuto i pretvarate da ste voljni pregovarati. To ustvari samo ima za cilj dobijanje na vremenu. A pravi cilj je kontrola teritorije", ocjenjuje frankfurtski list. I zaključuje:

„Državnici koji su nekada vjerovali Miloševićevim lažima sada izgledaju u najboljem slučaju smiješno. Tko danas snosi odgovornost, a vjeruje ili se pretvara da vjeruje kako je Vučić čovjek kojem se može vjerovati na riječ, trebao bi razmisliti kako će takav stav izgledati za deset godina. Vučić na Kosovu provodi ciničnu strategiju i vrijeme je da stvari nazovemo pravim imenom. Ne samo retrospektivno, kao s Miloševićem i Putinom, već sada. Vučićevo iskrivljavanje činjenica je njegova igra. Niko ne prisiljava Europsku uniju ili Berlin da u njoj sudjeluje."

Ključne riječi

Komentara 12

DU
Deleted user
20:41 02.10.2023.

Njemačka bi sebi najviše koristi napravila da pošalje vojsku na granice BiH i Hrvatske i zaštiti prvenstveno sebe od najezde migranata. Srbima i BiH bi trebala udariti sankcije dok ne prestanu poticati tranzit kroz svoju državu.

Avatar Vulin
Vulin
20:46 02.10.2023.

Svaku puta kad Nemačka šalje vojnike u Srbiju završi s 30% manje teritorija. Neka šalju pa će vidimo kako će završi.

Avatar Oriental
Oriental
20:56 02.10.2023.

Dragi Allah je uz braću Kosovare

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije