Sarah P., 22-godišnja Njemica, već četiri godine, otkad je doznala da majka ne živi s njezinim pravim ocem, ima samo jednu veliku želju – doznati tko joj je biološki otac. No naišla je na problem – njezin je biološki otac anonimni donor sperme pa liječnici ne žele otkriti njegovo ime. Sarah se nije mogla pomiriti s tom odlukom i tužila je banku sperme te jučer pobijedila na sudu.
Roditelji su naše ogledalo
Viši regionalni sud u gradu Hammu u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji donio je u srijedu presudu: liječnik mora otkriti identitet donora sperme!
– Pravo da se dozna vlastito porijeklo temeljno je ljudsko pravo – kazao je predsjednik suda Thomas Vogt. – Za mladu osobu od presudne je važnosti da poznaje svoje roditelje – kazao je sudac Vogt – pa im nitko ne smije uskratiti mogućnost osobnog razvoja.
– Mi se ogledamo u našim roditeljima – kazao je sudac Vogt. Iz ovog pravnog položaja povući će se interesi optuženog liječnika i pravo donora na anonimnost.
Odvjetnik Sarah P. kazao je da je njegova klijentica oduševljena presudom.
– Ona sada osjeća nevjerojatno olakšanje – kazao je odvjetnik Markus Goldbach. Odluka da donori sperme više neće biti anonimni jako je odjeknula u njemačkoj javnosti.
“Riječ je o presedanu koji i ostaloj djeci začetoj iz donorske sperme otvara mogućnost da više doznaju o svojemu porijeklu”, piše Der Spiegel. Procjenjuje se da je od 70-ih godina prošloga stoljeća u Njemačkoj 100.000 djece začeto umjetnom oplodnjom. Thomas Katzorke, voditelj centra za reproduktivnu medicinu u Essenu, gdje je Sarah začeta, nedavno je odbio otkriti ime donora majci Sarah P. On je istaknuo da ti podaci nisu više dostupni jer su se po tadašnjem zakonu morali čuvati samo 10 godina.
– Cilj tog zakona, međutim, nije bio da se djeci dopusti pristup podacima o donoru, već o mogućim bolestima koje su djeca mogla naslijediti – kazao je za agenciju DPA doktor reproduktivne medicine Andrew Hammel. Od 2007. zakon je promijenjen i sada se svi podaci o donoru sperme moraju pohraniti idućih 30 godina. Sarah je rekla da je ne zanima koliko se podaci moraju čuvati i da je ona samo “napaljena na pravdu”.
Ova presuda njemačkog suda zabrinula je mnoge koji strahuju da će se dramatično smanjiti broj davatelja sperme jer većina njih želi ostati anonimna. Za jedno darivanje sperme u Njemačkoj se danas dobije 100 eura, a 1990., kada je začeta Sarah P., njezin biološki otac zaradio je 150 maraka.
Nosim njegovo lice
Na ročištu su Sarah pitali zašto toliko želi doznati tko je njezin pravi otac. Ona je odgovorila da želi znati je li možda od biološkog oca naslijedila neku nasljednu bolest o čemu ima pravo znati. Drugi razlog koji je navela jest da želi barem jednom vidjeti osobu koja je 50 posto odgovorna za njezino postojanje.
– Moje lice, primjerice, ono je sigurno na njega – kazala je Sarah P.
>>Donirao spermu pa mora plaćati alimentaciju?
Bravo, Sarah, na upornosti! Tvoja će pobjeda pokrenuti mnoga razmišljanja i otvoriti niz dosad zabranjenih tema. Prirodno je da znaš tko su ti roditelji.