Indijac Kailash Satyarthi i Pakistanka Malala Yousafzai nagrađeni su Nobelovom nagradom za mir za 2014. godinu. Informaciju je točno u 11 sati obznanila Švedska kraljevska akademija znanosti. Nagrada im je uručena za ''borbu protiv iskorištavanja djece i mladih te za pravo sve djece na edukaciju''.
Malalu Yousafzai (17) upucali su i teško ranili talibani dok se vozila u školskom autobusu 2012. godine. Od tada se, kao i aktivist Kailash Satyarthi, zalaže za prava djece, uključujući pravo djevojčica na obrazovanje. Sada je postala najmlađa dobitnica te nagrade u povijesti!
Satyarthi je rođen 1954. godine. Od ranih 90-ih godine prošlog stoljeća zalaže se za ukidanje dječjeg rada. Njegova organizacija Bachpan Bachao Andolan do sada je oslobodila 80.000 djece od raznih oblika ropstva te im pomogla u rehabilitaciji i edukaciji. Istaknuto je da je zadržao tradiciju Mahatme Gandhija i pokrenuo različite oblike mirnih prosvjeda "s naglaskom na brutalno iskorištavanje djece za financijsku dobit''. Nobelov odbor dodao je da je današnje postignuće ''važno i za hinduizam i muslimane, Indijce i Pakistance kako bi se priključili zajedničkoj borbi za obrazovanje i protiv ekstremizma''.
BREAKING NEWS: The #nobelprize2014 in Peace is awarded to Indian Kailash Satyarthi and Pakistani Malala Yousafzay pic.twitter.com/W1K0rh9An6
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 10, 2014
- Unatoč svojoj mladosti, Malala Yousafzai se već nekoliko godina bori za prava djevojčica na obrazovanje te je svojim primjerom pokazala da djeca i mladi ljudi također mogu pridonijeti poboljšanju svoje situacije. Učinila je to pod najopasnijim okolnostima. Svojom herojskom borbom postala je vodeći glasnogovornik za prava djevojčica na obrazovanje – poručeno je iz Osla. Nobelov odbor podsjetio je da danas u svijetu radi 168 milijuna djece. U 2000. brojka je bila 78 milijuna veća što pokazuje da se svijet bliži cilju ukidanja dječjeg rada, istaknuto je.
Ove godine za prestižnu nagradu bilo je nominirano rekordnih 278 kandidata među kojima su se isticala i imena pape Franje, Edwarda Snowdena, Chelseae Manning, Joséa Mujice, ali i Vladimira Putina.
Prve i uglavnom pozitivne reakcije na imena ovogodišnjih laureata prestižne nagrade za mir pristižu sa svih strana svijeta. Jedna od prvih državnica koja je na Twitteru uputila čestitku je norveška premijerka Erna Solberg: ''Nagrađeni su za važan rad na osiguranju školovanje djece. Čestitam!'' Izbor je pohvalila i Jemenka Tawakkol Karman, dobitnica Nobela za mir 2011. godine. Kazala je da su Yousafzai i Satyarthi zaslužili nagradu.
Prošle godine nagrada je uručena Organizaciji za zabranu korištenja kemijskog oružja (OPWC) – krovnom i diplomatskom tijelu u tom polju, a na odluku je uvelike utjecala prošlogodišnja situacija u Siriji gdje su u ratnim sukobima korišteni kemijski plinovi koji su uzrokovali smrt velikog broja stanovništva.
>>Francuz Patrick Modiano dobitnik Nobelove nagrade za književnost
>>Nobelova nagrada za fiziku otišla u ruke Asakiju, Amanou i Nakamuri
>>Nobel za kemiju Amerikancima i Nijemcu: Odveli optičku mikroskopiju u nanodimenziju
51% of the Nobel Peace Prize Laureates are born in Europe: pic.twitter.com/NwdGFVO7Fo
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 10, 2014
Trebali su je dati mccain-u ili onom krvolocnom netanyahu-u