Osnivači udruge STOPbank i saborska zastupnica Hrvatskih laburista Nansi Tireli pozvali su danas u Hrvatskom saboru sve korisnike kredita austrijskih kreditnih zadruga koje su se predstavljale pod nazivom Raiffeisenbank da podnesu kaznene prijave policiji kako bi time pomogli tužbi koju je protiv tih zadruga podnijelo austrijsko državno odvjetništvo. Udruga STOPbank formalno će se registrirati u ponedjeljak po uzoru na Udrugu Franak, i zasad okuplja stotinjak korisnika ovih lihvarskih kredita. U Hrvatskoj je navodno više od 20 tisuća hrvatskih građana koji su u razdoblju od 2003. do 2013. godine dizali hipotekarne kredite u spornih 20-ak austrijskih kreditnih zadruga, a a navodno ih je trećina zbog ovrha već ostala bez svojih nekretnina.
- Zadruge su obmanule građane koji su vjerovali da dižu kredit kod poznate banke, no Reiffeisenbank International nema veze s tim. Iako se radilo o ljudima koji u nisu bili kreditno sposobni, zadruge su same dopisivale vrijednost nekretnine i visinu plaće, samo da bi ih zadužile, a novac su iz Austrije posrednici donosili u putnim torbama, bez ikakve prijave – objasnio je Stjepan Pongrac koji je i sam 2007. godine podigao hipotekarni kredit od 30 tisuća eura na 15 godina kod jedne takve zadruge za koju je našao oglas u novinama. Do sada je vratio 29 tisuća, a dužan je još 21 tisuću eura.
- Ugovori su ovjeravani kod nekoliko javnih bilježnika s kojima su te zadruge surađivale, ali nisu solemnizirani jer im nisu protumačene odredbe ugovora. Troškovi takvih kredita brzo su i neobjašnjeno rasli, naplaćuju se kamate, na kamate.... Kad dužnici više nisu mogli servisirati kredite, zadruge su pokrenule ovrhu vrijednih nekretnina – objašnjava Pongrac te dodaje sve te činjenice nisu zaustavile ovršne postupke, najčešće na tajnim dražbama gdje su te nekretnine kupovale tvrtke kojima su osnivači i direktori ili spomenute zadruge ili posrednici s kojima su građani ugovarali kredite. Nevenka Dodig iz novoosnovane udruge kaže da su, prema njihovim saznanjima, malobrojni uspjeli vratiti te sporne kredite, a oni kojima je to pošlo za rukom, napravili su to uz pomoć reprograma duga.
(Foto: Patrik Macek/PIXSELL)
Već su zato, dodao je, kazneno prijavljeni organizatori i izdavatelji kredita u Hrvatskoj i Austriji, 41 posrednik, 16 javnih bilježnika, 16 odvjetnika zadruga i šest ovršnih sudaca u cijeloj Hrvatskoj, a cilj je da što više građana korisnika ovih kredita podnese pojedinačne prijave s obzirom da je austrijsko državno odvjetništvo 10. listopada 2013. godine poslalo zahtjev USKOK-u da roku od šest mjeseci dostavi popis svih spornih zadruga koje posluju u Hrvatskoj jer traje proces u Austriji.
Zastupnica Nansi Tireli već je slala otvoreno pismo na nekoliko institucija kako bi se riješio ovaj problem, no odgovorio je samo ministar financija Slavko Linić koji je objasnio da porezna uprava provjerava nekoliko kreditnih zadruga, a financijski inspektorat odvjetničke urede i javne bilježnike koje su građani prijavili, te da su sve prijave proslijeđene Državnom odvjetništvu, koje je pak zatražilo postupanje kriminalističke policije.
- Pozivam glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića da iskoristi jedini mehanizam koji mu je na raspolaganju i stavi plombe na zabilješke u zemljišnim knjigama na nekretnine koje su u postupku ovrhe dok se slučaj ne riješi – poručila je Tireli.