Iza čvrsto zatvorenih vrata u Pekingu je počeo treći plenum, plenarna sjednica Centralnog komiteta KP Kine na kojoj će, očekuje se, novi kineski predsjednik Xi Jinping tijekom četverodnevnog sastanka predstaviti niz reformi koje planira provesti u sljedećih deset godina. Iako u javnost još nije izašao ni jedan detalj plana 383, kako se službeno zove Xijeva doktrina, uvelike se špekulira da Kina u sljedećih deset godina više neće biti ista kao prije.
Ekologija i socijala
Reforma 2.0, kako kolokvijalno mediji nazivaju strategiju kineskog predsjednika za sljedeću dekadu, gotovo sigurno bavit će se barem s tri glavna područja – ekologijom, liberalizacijom društva i smanjenjem socijalnog jaza i nejednakosti koji danas vladaju u Kini.
“Pri održivoj proizvodnji u budućnosti moramo prije svega imati na umu očuvanje okoliša, jer ono što se dogodilo u Kini u posljednjih desetak godina postaje nepodnošljivo. Rijeke su zagađene, vode su neupotrebljive zbog silnih količina kemikalija koje se u njih nekontrolirano izlijevaju, a smog u Pekingu toliko je gust da su čak i nadzorne kamere na zgradama postale neupotrebljive”, tvrdi državna novinska agencija Xinhua. Ipak, sva predviđanja o tijeku plenuma samo su nagađanja jer čak ni partijski novinari nemaju pristup strogo kontroliranoj zgradi CK KP Kine u kojoj se kroji sudbina zemlje.
Posebno su velika očekivanja od mjera kojima će vlada pokušati smanjiti jaz u kvaliteti života koji sada postoji između kineskog grada i sela. Dok u velikim gradovima Kinezi žive vrlo slično kao što žive stanovnici zapadnih zemalja, na selu je vrijeme praktički stalo. Zemlja se još obrađuje volovskim zapregama, riža se rukom sadi u vodom natopljena polja...
Inače, treći plenum, odnosno treća sjednica CK od izbora novog predsjednika KP Kine, ujedno i predsjednika države, već je tradicionalno događaj na kojemu se usklađuju najvažniji dokumenti, taktike i strategije kojom vladajuća garnitura planira voditi zemlju tijekom mandata. Tako je na svom trećem plenumu 1978. Deng Xiaoping najavio otvaranje kineskog gospodarstva prema svijetu i trgovinske reforme. Zhu Rongji je pak na trećem plenumu 1993. najavio kapitalizam sa socijalističkim licem pokrenuvši nedugo potom prelaz gospodarstva iz državnog u privatne ruke. Analitičari se već neko vrijeme bave mišlju što će donijeti Xijev treći plenum, i mišljenja su prilično iskristalizirana.
Stižu privatne banke
Ne osvrćući se na smanjenje zagađenja ili smanjenje jaza između sela i grada, što je prije svega unutarkineski problem, analize predviđaju i gospodarske korake koje Kina planira poduzeti u budućnosti.
Tako se vjeruje da će u sljedećih deset godina i bankarski sektor polako prijeći u privatne ruke, s time da bi u sljedećih pet godina moglo biti otvoreno nekoliko tisuća privatnih banaka, a vjeruje se i da će Kina širom otvoriti tržište za strana ulaganja.