U setu novih mjera zaštite od koronavirusa, kao što je Večernji list već naglašavao, neće biti Vladine odluke kojom se na razini cijele Hrvatske zatvaraju škole. Ni osnovne ni srednje kako se to sve glasnije moglo čuti posljednjih dana.
Naime, odluka o održavanju nastave nije na Nacionalnom stožeru, već je u rukama Ministarstva obrazovanja. A Ministarstvo obrazovanja prepustilo je ravnateljima škola da u suradnji s lokalnim stožerima donesu odluku o tri modela održavanja nastave i odaberu onaj koji je najsigurniji i najbolji za njihove učenike.
Riječ je o jedinom pravednom modelu jer samo ravnatelji i nastavnici mogu procijeniti realnu sliku ugroženosti na svome području i po tome se trebaju voditi – i birati model nastave koji je najsigurniji za njihove učenike. Dakle, i dalje ostaje na snazi pravilo da svaka škola, a po broju slučaja i ugroženosti grada, općine i mjesta u kojem djeluje može samostalno donijeti odluku o tome hoće li se nastava održavati na daljinu, u školi ili mješovitim modelom.
Odluka o održavanju nastave ne bi trebala biti uvjetovana pritiscima. Uostalom, zatvaranje škola ni po čemu ne garantira da će djeca biti maksimalno zaštićena – jer zatvaranje škola ničim ne znači ograničavanje kretanja. Također, u cijelom svijetu ne postoji znanstveni rad koji dokazuje da su škole izvorišta zaraze, a djeca isključivo u učionicama podložna zarazi.
A kako izgleda statistika u našim školama – od ukupno 27 tisuća razreda u osnovnim i srednjim školama Hrvatska ima 1300 razreda u kojima je detektiran pozitivan učenik. Drugim riječima, od ukupnog broja učenika 0,5 posto je pozitivnih srednjoškolaca, a 0,29% srednjoškolaca.
VIDEO: Sindikat hrvatskih učitelja: "Nismo uključeni u organizaciju prosvjeda, održan je zbog medijske pažnje."