SAD i 11 pacifičkih država nisu uspjeli postići dogovor o Transpacifičkom partnerstvu (TPP), iako je Washington očekivao da će krug pregovora koja je okončan u petak na Havajima biti ujedno i posljednji prije potpisivanja tog trgovinskog sporazuma. Pregovarači 12 država otišli su s Havaja bez konačnog dogovora, uz obećanje da će nastaviti pregovarati.
Brojni protivnici
Američki mediji tvrde da je neuspjeh udarac američkom predsjedniku Baracku Obami koji se nadao zaključiti sporazum o TPP-u prije nego što počne predizborna kampanja za američke predsjedničke izbore 2016. Neuspjeh u pregovorima mogao bi umanjiti šanse i za uspjeh drugog velikog trgovinskog sporazuma o kojem SAD pregovara s Europskom unijom, poznat pod imenom Transatlansko trgovinsko i investicijsko partnertstvo (TTIP), u koji je uključena i Hrvatska.
TPP bi stvorio zonu slobodne trgovine između Amerike i pacifičkih zemalja od Japana preko Australije do Čilea i Meksika (ne i Kine), a TTIP bi stvorio zonu slobodne trgovine između SAD-a i 28 država članica EU. Sa ta dva sporazuma SAD bi postavio nove standarde globalne trgovine kojima bi se i Kina morala prilagoditi. No, diljem svijeta postoje brojni protivnici TPP-a i TTIP-a koji vide opasnost od jačanja moći privatnog kapitala i multinacionalnih kompanija te slabljenja demokracije i suverenih država.
Zaobišao Kongres
Obama pokušava dovršiti pregovore o TPP-u i TTIP-u u svome mandatu, a u nadi da će brzo dogovoriti TPP zaobišao je Kongres koji je uskraćen za pravo mijenjanja finalne verzije sporazuma. Ipak, američki, japanski i drugi dužnosnici tvrde da je potrebna još samo jedna pregovaračka runda, koja bi mogla početi već potkraj kolovoza.
>> Wikileaks: SAD potkopava javno zdravstvo, farmaceuti će formirati cijenu lijekova
>> Velik dio kritika protiv TTIP-a zapravo su kritike protiv globalizacije, no ona je već tu
I tako novi svijetski poredak jos uvijek nije sluzbeno prihvacen ,bar koliko mi jadni narod znamo.A sto je istina saznacemo za mozda 50 godina.