– Nije bilo dodatnog napretka prema ispravljanju makroekonomskih neravnoteža – zaključuje Europska komisija u danas objavljenom izvješću o ekonomskom nadzoru Hrvatske.
– Kako su se približavali parlamentarni izbori, primjena reformi patila je od znatnih odgoda. Izbori su održani 8. studenog, a nova Vlada formirana je u siječnju. Neke od odlučujućih reformi stoga su još u pripremnoj fazi, a druge političke odluke stavljene su na čekanje – piše u izvješću koje ima ravno stotinu stranica.
Od šest specifičnih ekonomskih preporuka koje je EU dala Hrvatskoj 2015. godine, Hrvatska nije u potpunosti ispunila niti jednu, imala je samo “ograničeni napredak” u ispunjavanju njih pet, a nešto bolji “određeni napredak” u ispunjavanju jedne, one o jačanju okvira za predstečajne nagodbe i stečajeve.
U izvješću se pohvalno govori o potezima prethodne Vlade koja je uvela institut osobnog stečaja i ojačala okvir za predstečajne nagodbe. Pohvalno se naglašava i da “mjere podrške zapošljavanju mladih počinju davati rezultate”. No, Komisija zamjera Hrvatskoj to što “sveobuhvatna reforma javne uprave nije na vidiku”, a “obrazovni sustav i sustav socijalne skrbi i dalje pate od strukturnih slabosti”. Također, kritički se govori o zakonu o konverziji kredita u švicarskim francima. Tom mjerom “povećava se nepredvidivost poslovnog okruženja i stvara rizik od obeshrabrivanja stranih ulaganja”.
– Konverzija kredita denominiranih u CHF utjecat će na bankarski sektor i šire gospodarstvo. Konverzija će pogoditi profitabilnost banaka i njihovu kapitalnu osnovu: prema procjenama HNB-a gubici će iznositi oko 8 milijardi HRK, što otprilike odgovora trogodišnjoj dobiti banaka prije oporezivanja. Osim toga, opteretit će se hrvatske međunarodne pričuve, kao i javne financije jer će se gubici banaka odbijati od poreza, čime će se umanjiti prihodi države – zaključuje EK.
>> Orešković: Izgubili smo 4 godine, prijeti nam postupak korektivnih mjera
>> Napredak je slab, prošla je Vlada mogla učiniti više
Mislite, nesposobna i nekompetentna Milanovićeva vlada nije ispunila niti jednu preporuku Europskog povjerenstva. Koliko svi znamo, zahvaljujući komunističkim diverzijama, nova, napokon, hrvatska Vlada nije niti započela s normalnim radom.