Hrvatska poljoprivredna komora

Od sredine travnja EU pokreće analizu cijena hrane u državama članicama

Zagreb:  Cijene u eurima na tržnici Dolac
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
1/12
22.03.2024.
u 16:27

Na sastanku je zaključeno kako je potrebno hitno provođenje kratkoročnih i srednjoročnih, a potom i dugoročnih mjera za smanjenje opterećenja poljoprivrednika.

Krovna europska udruženja poljoprivrednika i zadruga Copa i Cogeca s današnjeg su sastanka, na kojem je sudjelovala i Hrvatska poljoprivredna komora (HPK), poslala pismo ministrima poljoprivrede EU, u kojem se od njih traži dodatno smanjivanje administrativnih prepreka i snažnija podrška europskim poljoprivrednicima.

- Pismo ministrima poljoprivrede poslano je uoči sastanka Vijeća ministara poljoprivrede EU koji se u Bruxellesu održava u utorak 26. ožujka kako bi se na njemu, između ostalog, razgovaralo o gorućim pitanjima, te dali konkretni prijedlozi mjera za trenutne probleme u poljoprivrednom sektoru. Danas smo od povjerenika za poljoprivredu Janusza Wojciechowskog dobili informaciju da će od 15. travnja, pod okriljem DG Agri biti pokrenut Opservatorij za cijene koštanja svih namirnica na razini EU. Na ovaj bi se način ukupno i pojedinačno po državama objavljivale cijene, a to je ujedno i preteča za Direktive o nepoštenim trgovačkim praksama. Cilj je da prodaja ispod cijene koštanja uđe u nepoštene trgovačke prakse, kao uredba. Ovo je važno i poželjno kako za poljoprivrednike, tako i za naše potrošače - izjavio je nakon sastanka predsjednik HPK Mladen Jakopović.

Jakopović dodaje kako Copa i Cogeca podržava prijedloge Europske komisije za srednjoročno i dugoročno pojednostavljenje ZPP-a, što je predstavljeno 15. ožujka, kao prvi korak u pravom smjeru, a koji štiti prijelaz na održivost poljoprivrede.

GALERIJA: Provjerili smo ponudu na Dolcu: Inflaciji u inat kupuje se kao da nema sutra, no cijene su šokantne

Zagreb:  Cijene u eurima na tržnici Dolac
1/15

Copa i Cogeca vjeruju kako će usvajanjem ovih promjena biti veća fleksibilnost u provedbi politike, na način koji uzima u obzir klimatske i lokalne uvjete i specifičnosti diljem EU. Ipak, ova europska poljoprivredna organizacija traži nekoliko dodatnih snažnijih mjera i elemenata, posebice o zahtjevima GAEC-a, te brži postupak revizije strateških planova i izuzeća za farme manje od 10 hektara.

- Pojednostavljenje poljoprivredne politike i smanjenje administrativnog opterećenja su iznimno važni i značajni za poljoprivrednike i poljoprivredne zadruge. To još više vrijedi u kontekstu teških izazova sa kojim se poljoprivrednici i poljoprivredne zadruge suočavaju posljednjih nekoliko godina. Osjećaj napuštenosti nedavno je mnoge poljoprivrednike u EU izveo na ulice. Prosvjedi su utjecali da Europska komisija pokrene postupke za pojednostavljenje ZPP-a, koje podržava i Copa-Cogeca _ kazao je Jakopović, koji je ujedno i potpredsjednik udruženja Copa.

FOTO Imaju samo jednu poruku: SDP-ovi plakati niču diljem zemlje

Zagreb:  Cijene u eurima na tržnici Dolac
1/14

Na sastanku je zaključeno kako je potrebno hitno provođenje kratkoročnih i srednjoročnih, a potom i dugoročnih mjera za smanjenje opterećenja poljoprivrednika, koje moraju pridonijeti boljoj provedbi politike, a koja uzima u obzir realnosti na terenu. U tom smislu i HPK podržava srednjoročne i dugoročne prijedloge Europske komisije za pojednostavljenje ZPP-a, što je predstavljeno prošlog petka kao prvi korak u pravom smjeru koji štiti poljoprivrednike, priopćeno je iz HPK.

- Copa i Cogeca vjeruju da će usvajanjem ovih promjena biti više fleksibilnosti u provođenje politike, na način koji uvažavaju klimatske i lokalne uvjete i specifičnosti diljem EU. U ovim prijedlozima voljeli bismo vidjeti i daljnje dodatne mjere i poteze koji će nam olakšati poslovanje - izjavio je Jakopović.

VIDEO: Milanović zaprijetio: 'Neka se usude donijeti odluku o promjeni datuma izbora, neće dobro završiti'

Među ostalim, Copa-Cogeca traže da se za GAEC 2 da mogućnost odgode njegove provedbe nakon 2025. s obzirom da nedostaju uvjeti za učinkovitu i praktičnu provedbu, dok je za GAEC 6 potrebno pojasniti koje su mogućnosti koje države članice mogu uzeti u obzir, računajući svoje specifične lokalne uvjete. Zatražena je i mogućnost da države članice odluče hoće li uspostaviti i pružiti podršku sheme koje pokrivaju prakse za dodjelu poljoprivrednih površina neproizvodnim značajkama, kao što je zemljište na ugaru ili značajke krajolika putem eko programa ili poljoprivrednog okoliša i klimatske obveze. Isto tako zatraženo je pojednostavljenje postupka izmjena i dopuna Strateških planova ZPP-a te da ti postupci budu brži.

- Poljoprivrednici i poljoprivredne zadruge trebaju podršku ministara poljoprivrede EU, kako bi mogli nastaviti radi i poslovati u pristojnim uvjetima, s pristojnim prihodom i manjim administrativnim opterećenjem. Sa pojednostavljenjem poljoprivrednih politika se ne smije stati, nego je važno da se ide na još veće olakšanje poslovanja  - zaključio je Jakopović nakon sastanka.

FOTO Ruglo u Zagrebu: Zgrada vrijedna 12 milijuna eura zapuštena

Zagreb:  Cijene u eurima na tržnici Dolac
1/17

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije