Mladenu Špremu iz Peteranca, pokraj Koprivnice, gotovo se preko noći srušio san o uspješnom farmeru otpočet krajem prošle godine nabavom 26 goveda kanadske pasmine reda angus.
Velika šteta
Sve je bilo dobro do ponedjeljka, kada mu je uginulo pet bređih junica.
- Tako se nešto još nikome nije dogodilo, ali spoznaja o uzroku uginuća još nemam - kaže Šprem, koji je u podizanje farme uložio 120.000 kuna, a još 221.000 kuna iz kredita za nabavu stada.
Koprivnička veterinarska stanica Nova tek će poslati uzorke u Veterinarski institut, u kojemu će se utvrditi uzroci uginuća junica, a jedna je od pretpostavki je i mogućnost trovanja hranom, što ne odbacuje ni sam vlasnik farme.
Kako mu nedostaje dvadesetak jutara zemljišta za uzgoj stada, to nadomješta kosidbom trave uz putove i kanale te na neizgrađenom zemljištu na koprivničkoj industrijskoj zoni Danici.
- To radim cijele godine i nikada se ništa slično nije dogodilo. No, kako su ove godine učestala prskanja usjeva, moguće je da je netko neutrošene otrove iz prskalice ispraznio po jarcima uz koje kosim travu - nagađa Šprem, koji je uginućem junica pretrpio štetu od desetak tisuća eura. Taman bi mu to, dodaje, namaklo dvije obročne otplate kredita.
Ipak ne odustaje
No, to nije i jedina njegova nevolja. Već kod nabave stada, kaže, uvoznik je nakon uplate kasnio s isporukom osam mjeseci, nakon čega je umjesto stada rasnih junica stiglo čak pola teladi, tako da su prva telenja zaredala tek krajem proljeća.
- Kako nije bila u redu uvozna dokumentacija, još nisam od države dobio ni 73.000 kuna predviđenog povratka kapitalnih ulaganja, a niti mi je isplaćeno 26.000 kuna godišnjeg poticaja - obrazlaže Šprem svoje nevolje, ali kaže kako ipak ne namjerava dignuti ruke od farme.
I dalje smatra da je uzgoj pustinjskog goveda, pristiglog iz Kanade na prostore susjedne Mađarske, a odatle i u Hrvatsku, unosan i ne toliko zahtjevan posao jer za uzgoj nisu potrebne staje, već samo pašnjaci. Stoga mu je stalo da što prije dozna uzroke uginuća te sanira nastalu štetu.