Od prometne nesreće koju je u subotu skrivio bivši ministar obrane Mario Banožić, a u kojoj je smrtno stradao 40-godišnji vozač kombi vozila, prošlo je četiri dana, a niz stvari i dalje je nerazjašnjeno i nejasno. Prva je od njih je li Banožić u trenutku nesreće imao alkohola u krvi ili nije. Naime, u utorak se Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru oglasilo priopćenjem kako nalazi krvi i urina iz Centra za forenzička ispitivanja, istraživanja i vještačenja “Ivan Vučetić” pokazuju kako kod Banožića u trenutku prometne nesreće nije utvrđena prisutnost alkohola, droga, psihotropnih tvari i lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti. Međutim, mediji su u posjedu nalaza iz Opće županijske bolnice Vinkovci u kojem stoji kako je u trenutku uzimanja nalaza Banožić imao 0,21 promil alkohola u krvi. Uzorci za analizu uzeti su u subotu ujutro, u 6.47 sati, odnosno otprilike pola sata nakon prometne nesreće koju je Banožić izazvao. Nalaz je validiran istoga dana u 7.51 sati, a pri analizi je korišten uređaj Beckman Coulter AU.
– Važno je u koje su vrijeme uzimani uzorci za analizu. Nije isto ako su oni uzeti pola sata nakon nesreće i možda 6-7 sati poslije, kada će ti rezultati svakako biti niži. Oba nalaza bila bi točna jer uređaji ne lažu, ali rezultati ne mogu i neće biti jednaki – kaže nam odvjetnik s istoka Hrvatske koji je želio ostati anoniman.
POVEZANI ČLANCI:
Podatak o tome je li Banožić imao alkohola u krvi ili nije može biti od iznimne važnosti tijekom sudskog postupka kao i kod konačnog izricanja kazne. U sve to uključilo se i Županijsko državno odvjetništvo Vukovar, odakle su najavili kako će povodom informacija objavljenih u medijima, a vezano za radnje provedene u bolnici i od drugih osoba, naložiti nadležnoj policijskoj upravi provođenje izvida radi provjere njihove točnosti. Sugovornik nam objašnjava i kako se koncentracija alkohola od 0,21 promil, prema njegovoj sudskoj praksi, ne pokazuje kao koncentracija alkohola koja smanjuje vozačke sposobnosti prosječnog čovjeka.
Kolika je koncentracija alkohola važno je i radi sudskog postupka jer s koncentracijom alkohola koja utječe na sposobnost vozača moguća je kazna zatvora do 15 godina. Koncentracija alkohola kod Banožića donosi blažu kaznu do 8 godina zatvora. Isto tako odvjetnici nam ukazuju i na činjenicu da ŽDO nigdje ne navodi da Banožić nije imao alkohola u krvi, nego jasno stoji da “kod osumnjičenog 44-godišnjeg vozača osobnog vozila u trenutku prometne nesreće nije utvrđena prisutnost alkohola ili prisutnost droga, psihotropnih tvari i lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti osumnjičenika”, što je upravo ono što nam naš sugovornik govori pozivajući se na svoju sudsku praksu i vještačenja sudskih vještaka.
POVEZANI ČLANCI:
VIDEO: Uzorci krvi i urina stižu u Zagreb na analizu, Olujić: 'Banožićeva kazna ovisi o nizu faktora'
Bagra lešinarska. Da nije nesreću skrivio ministar većina medija ne bi to ni objavila jer su takve nesreće svakodnevica.