Mladen Novak:

'Oni koji su bili gladni, vjerojatno su siti svega nakon dvije godine'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
27.01.2014.
u 12:25

Zahvaljujući suzdržanom glasu Mirele Holy, Zakon o tržištu električne energije ipak nije izglasan pa bi trebao ponovno proći cijelu proceduru

Iako EU direktiva o energetskom siromaštvu nalaže da država mora osigurati neprekinutu isporuku energije siromašnim građanima, Vlada je potiho pokušala to ukinuti, poručio je danas laburist Mladen Novak komentirajući vladine prijedloge Zakona o tržištu električne energije i Zakona o tržištu plina o kojima se glasalo prošli petak.

Zahvaljujući suzdržanom glasu Mirele Holy, Zakon o tržištu električne energije ipak nije izglasan pa bi trebao ponovno proći cijelu proceduru. Vlada je svojim prijedlozima ovih zakona pokazala koliko je socijalna, primijetio je Novak.

Vlada mijenjala stavke

- U oba zakona Vlada je mijenjala stavke u kojima je propisana obveza ministarstva da planira i osigura sredstva za plaćanje isporučene električne energije i plina ugroženom stanovništvu, a obrazloženje glasi "nadležno tijelo nije planiralo niti je u mogućnosti osigurati potrebna sredstva".

Pojednostavljeno rečeno, vlada i ministarstvo konstatirali su da nisu spremni ni sposobni osigurati sredstva najugroženijim građanima za jednu od elementarnih životnih potreba, odnosno za grijanje – kritizirao je Novak te dodao kako je Vladi očito lakše promijeniti zakon i skinuti tu obavezu sa sebe.

Prisjetio se posljednjeg aktualnog prijepodneva na kojem je premijer Zoran Milanović konstatirao kako u Hrvatskoj nema gladnih ljudi.

Apel dobavljačima

- Njegova konstatacija očito automatizmom postaje činjenično stanje – u Hrvatskoj nema gladnih. Oni koji su bili gladni, vjerojatno su siti svega nakon dvije godine njihove vlasti. Tako i ako u zakonu ne postoje ugrožene skupine građana, onda ne postoje ni inače – nastavio je Novak.

Podsjetio je da je to obaveza koju propisuje EU direktiva koju smo već uskladili s našim zakonima, iako Vlada još od svibnja prošle godine nije donijela uredbu kojom bi definirala što je to točno energetsko siromaštvo. A bez te uredbe i ovim izmjenama zakona Vlada u biti ruši tu EU direktivu.

- Zanima me je li Vlada poslala u Bruxelles ove izmjene zakona – zanima Novaka. Koliko je ova Vlada socijalna, dodao je, dokazuje i činjenica da do danas ona nije s niti jednim dobavljačem struje pokušala potpisati sporazum da u ovim zimskim mjesecima osigura isporuku struke siromašnim građanima. Očito će Vlada ponovno apelirati na dobavljače i od njih tražiti da snose dio troškova i preuzmu dio socijalne politike, tvrdi Novak koji podsjeća da stopa ugroženih siromaštvom u Hrvatskoj iznosi 21 posto, a prema nekim procjenama čak i 30,4 posto, odnosno preko 900 tisuća građana. Zamjerio je i na načinu na koji su se ovi zakoni donosili, odnosno na činjenici da su raspravljeni u paketu s drugim zakonima te da predlagatelj uopće nije spomenuo brisanje ovih odredbi iznimno važnih za siromašne građane te podsjetio i na "sramotno" glasanje u petak u Saboru.

>> 'Potrošač': Kada će potrošači dobiti nove 'opće uvjete za opskrbu električnom energijom'?

Komentara 3

AN
ANM
12:38 27.01.2014.

Riješenje? Smjheniti vladu !!!

DU
Deleted user
12:37 27.01.2014.

gospodine novak, neću isčekati da vi i vaši dođete na vlast, da nam konačno krene.

BU
bubimima
15:06 27.01.2014.

Vlada bi mogla uvesti još jedan parafikslani namet. Da struja poskupi kako bi ona mogla svoje zakone uskladiti s EU i subvencionirati siromašne. Slično kao što je poskupila vodu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije