Ovo je rebalans kompromisa prema umirovljenicima, poljoprivrednicima, zaposlenima u javnom sektoru, rodiljama i nezaposlenima. Želi li SDP odgodu školske godine, štrajk, traktore na ulicama i grčki scenarij, upitao je HDZ-ov član Odbora za financije Davor Huška, dok je SDP-ov Gordan Maras upitao zašto 20 dana prije redovite sjednice održavamo izvanrednu kako bismo donijeli rebalans koji ne nudi ništa novoga osim desetljeća nepovoljnog otplaćivanja dugova.
- Nisam ni ja zadovoljan što su negdje postignuti kompromisi, ali oni nisu zbog koalicijskih partnera. Ovim će rebalansom biti nezadovoljni oni koji su za početak školske godine imali spremne table za Markov trg kao i oni koji su osigurali i obećavali naftu za put traktorima u Zagreb - poručio je predsjednik HSS-a Josip Friščić priklonivši se stavu većine u Odboru za financije.
Naime, na tome matičnom saborskom tijelu za državni proračun članovi Odbora iz redova vladajuće koalicije očekivano su podržali Vladin prijedlog rebalansa proračuna, a oporba je oštro kritizirala što u njemu nisu napravljeni ozbiljniji potezi.
Oporba ga je tako nazivala tehničkim i predizbornim ali i konfekcijskim prognozirajući crni scenarij za hrvatsko gospodarstvo. Ali predsjednik odbora Goran Marić (HDZ) kazao je da proračun nije uzrok ulaska u krizu niti je sredstvo izlaska iz krize dodavši da je proračun zrcalo gospodarstva i to je račun dobiti i gubitka.
U Hrvatskoj su se mnogi problemi prelijevali u proračun i svu neravnotežu u gospodarstvu uvelike plaćamo danas, nastavio je Marić. Neravnotežu je stvorila nekadašnja politika stečaja i gašenja tvornica, izgradnja stambenih objekata i prijevremene mirovine u koju je od 1991. do danas otišlo 500.000 radnika. Marić je pritom Hrvatsku nazvao jedinstvenim apsurdom jer ima najmanju kreditnu aktivnost u Europi, a bankarski sustav nikad nije bio stabilniji i likvidniji.
- Karcinom hrvatskog gospodarstva trenutačno je visoka pasivna kamatna stopa na štednju - kazao je Marić i dodao da su zbog toga banke glavni uzrok zašto se aktivnost gospodarstva u Hrvatskoj ne razvija i ne potiče.
- Šteta koja će se napraviti sad i godine nesnalaženja Vlade da potrošnju stavi u realne okvire platit će generacije poslije. Za deset godina generacije će plaćati dugove ove Vlade po izuzetno nepovoljnim kamatama - nastavio je Goran Maras (SDP) dodavši da rebalans služi da bi se Šuker mogao ponovno zadužiti u zakonskim okvirima. Pritom je poručio da bi rebalans, da ga je radio SDP, u rashodovnoj strani bio manji za pet milijardi kuna i da iduće dvije godine rashodovna strana ne bi premašivala 102 milijarde kuna.
Zlatko Koračević (HNS) rebalans je nazvao kompromisnim.
- On je tehničke naravi i Vlada potvrđuje da je spremna napraviti sve da bi se održala na vlasti. Ali nema spremnosti da se dirne u popis lažnih branitelja, lažnih korisnika poljoprivrednih potpora, nema se snage za reformu državne administracije i jedinica lokalnih samouprava - kazao je Koračević i upozorio da je ograničavanje rashodovne strane na dvije godine besmisleno u najmanju ruku jer se ne osigurava oko pola milijardi kuna za pripremu projekata kojima bi se povukao novac iz EU kad postanemo punopravna članica.
Nevenka Majdanić (HDZ) odgovorila mu je, ako ima ikakva saznanja o lažnim braniteljima, da te slučajeve prijavi nadležnim tijelima. Dragica Zgrebec (SDP) dodala je da je naša kriza strukturna. Bilo koja Vlada koja dođe, SDP-ova ili HDZ-ova, morat će napraviti dubinske rezove i reformu državne uprave. A kako je kazala, otkako je Šuker ministar financija, deficit je postao sveta krava.
Nevjerovatno kako ovi adezenjarski poluidioti urliču od veselja kad Šuki zaduž hrvatski narod za daljnjih par milijardi eura...To ni naši unuci neće moći vratiti za života..!