U pismu upućenom predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku, britanski premijer zatražio je od EU da potpuno ukloni zaštitni mehanizam za Sjevernu Irsku, tzv. “backstop”, iz sporazuma o povlačenju Velike Britanije iz EU, no i Tusk i Europska komisija, uime svih 27 država članica EU, odgovorili su Johnsonu da to ne dolazi u obzir.
- Zaštitni mehanizam osigurava izbjegavanje tvrde granice na irskom otoku ako se i dok se ne pronađe alternativa. Oni koji se protive zaštitnom mehanizmu i pritom ne predlažu realistične alternative zapravo podržavaju ponovnu uspostavu granice. Čak i ako to ne priznaju - poručio je Tusk.
Britanski premijer prethodno mu je u pismu naveo da on želi da se Brexit dogodi s ispregovaranim i ratificiranim sporazumom o povlačenju, ali ponovio je da je spreman da se Brexit 31. listopada dogodi i bez takvog sporazuma ukoliko EU ne pristane odustati od čitavog koncepta “backstopa” za Sjevernu Irsku. Riječ je o konceptu privremenog rješenja za izbjegavanje tvrde granice između UK-a i EU-a na irskom otoku, koje podrazumijeva da Sjeverna Irska ostane usklađena s jedinstvenim tržištem EU i carinskom unijom s EU.
- To nije u skladu s željenim krajnjim odredištem Ujedinjene Kraljevine. Kad UK napusti EU, i nakon bilo kakvog prijelaznog razdoblja, napustit ćemo i jedinstveno tržište i carinsku uniju. “Backstop” pred čitavu UK stavlja izbor između ostanka u carinskoj uniji ili postupnog odvajanja Sjeverne Irske od britanskog gospodarstva. Oba ta ishoda su neprihvatljiva za britansku vladu - napisao je Johnson. Pismo Tusku poslao je preksinoć nakon što je telefonski razgovarao sat vremena s irskim premijerom Leom Varadkarom. No, reakcija i Dublina i Bruxellesa na to Johnsonovo pismo vrlo je negativna. Iako Johnson piše da želi pregovarati s EU o novom rješenju za sporazum o povlačenju, diplomatski izvori iz EU tvrde da je iz pisma jasno da mu nikakvi novi pregovori nisu u interesu nego da postavlja nemoguće i nerealne uvjete kako bi mogao opravdati to što Britaniju vodi u “no-deal Brexit” 31. listopada, odnosno u kaotičan izlazak iz EU bez ikakvog sporazuma.
Britanska vlada jučer je obznanila da od 1. rujna njezini diplomati više neće sudjelovati na sastancima Vijeća EU u Bruxellesu, a svoj glas do izlaska iz EU prepušta trenutnim predsjedateljima u Vijeću, Finskoj. Takav potez Britanci opravdavaju tvrdnjom da se žele posvetiti izlasku i sjajnoj budućnosti nakon izlaska, pa da nemaju vremena za gubljenje na sastancima u EU. Sudjelovat će samo na onim sastancima na kojima se raspravlja o sigurnosno osjetljivim pitanjima za UK, a ostalo ih više ne zanima.
Johnsonova je vlada također otkrila i planove o ukidanju slobode kretanja ljudi (iz drugih država EU prema UK-u) u slučaju da se dogodi Brexit bez sporazuma. Ta sloboda ukinut će se odmah, na prijelazu 31. listopada na 1. studenog, bez ikakvog prijelaznog razdoblja za postupno ukidanje. Ranije je, prema ispregovaranom i nikad ratificiranom sporazumu o povlačenju, bilo predviđeno da se sloboda kretanja nastavi do 2021., a da državljani EU koji se zateknu na dan Brexita u UK-u dobiju priliku da zakonski urede svoj ostanak u toj zemlji. Ova nova najava naprasnog prekida slobode kretanja 1. studenog mogla bi stvoriti milijune “izbrisanih” građana u Velikoj Britaniji, upozorili su aktivisti koji se bave tim problemom.
Engleski imperijalizam u kombinaciji sa Otomanskim genima. nikako ne mogu shvatiti da više nisu potrebni. BRE-EXIT!!!!