Djeca sve manje čitaju, posebno lektire, te često pribjegavaju kratkim sadržajima, ustvrdili su tvorci predstave za djecu "Ah ta lektira, ne da mi mira". Glumac i režiser Jakov Jozić, glumica i autorica teksta predstave Hana Kunić i glumac Jan Novosel gostovali su danas u studiju Večernjeg lista gdje su razgovarali s Lanom Kovačević.
- Ja bih rekao da smo svo troje redatelji ove predstave. Ispalo je da sam ja redatelj jer me ima najmanje kao glumca, a trebalo nam je vanjsko oko. U nedostatku financija, ja sam preuzeo tu ulogu uz korekcije svojih kolega - kazao je Jakov Jozić te otkrio kako su došli na ideju za predstavu.
- Sjedili smo u kafiću i razgovarali kako bi mogli napraviti dječju predstavu. Svako od nas je imao puno iskustva rada po dječjim predstavama, školama, vrtićima i nakon svih izvedbi bi se raspričali s učiteljima tako da smo došli do istog problema, iste tematike - da djeca danas slabo čitaju, posebice lektire - kazao je napominjući kako djeca uglavnom čitaju kratke sadržaje i sažetke.
- Uzeli smo četiri klasična lektirska naslova, od prvog do četvrtog razreda, i obradili ih - kazao je te naveo kako je Hana Kunić došla na ideju da se sve poveže kroz dvoje likova, Vanju i Vekija, koji su u konfliktu. Veki ne želi čitati, Vanja je štreberica, otkrivaju glumci. Tekst su, navode, povezali i s lutkarstvom.
- Imala sam konkretan zadatak, obraditi problematiku nečitanja. Bilo mi je interesantnije da bude određena dramaturgija koja prati dvije perspektive - kazala je Hana Kunić te pojasnila kako je riječ o perspektivi djece i perspektivi likova iz lektire te što se s njima događa kada ih djeca ne čitaju. Otkrila je i koje likove koriste u predstavi.
- Imamo Crvenkapicu i Petra Pana. Razmišljali smo uzeti neke koji su svima jako poznati, da obrađujemo i problem crtića - rekla je dodajući kako djeca radije gledaju crtane filmove, nego što čitaju. - Priča nije nužno vezana uz njih - nadovezao se Jakov Jozić i kazao kako će predstave, zbog poznatih likova, moći pratiti i mlađa djeca.
Lutkarsko-glumačka forma izabrana je, kaže Jan Novosel, jer je se kroz lutke može pokazati ono što se ne može glumiti. Također, lutkarstvom žele poslati i poruku djeci.
- Postoji spoznaja kad nešto pročitaju, što nije lako prepričati nekome - rekao je dodajući kako će se to pokazati lutkama. Jakov Jozić i njegovi kolege glumci rođenih su, kaže, devedesetih godina prošlog stoljeća te je i u njihovoj generaciji zabilježen pad interesa za čitanje.
- Nismo ni mi neka generacija koja je bila prikovana uz knjigu, i ja sam u osnovnoj školi čitao kratke sadržaje - rekao je Jakov te kazao kako se kasnije vraćao na lektire iz ranijih razreda.
Koliko njihovi Crvenkapica i Petar Pan mogu spasiti knjigu, kažu kako ne mogu znati. Internet je, navodi Hana, lakša varijanta i široko dostupan.
- To je problem suvremenog svijeta. Mi smo napravili utopiju da mogu spasiti - kaže Hana, a Jakov dodaje: - Možda se desi neki klik.
Čitanje, smatraju, pomaže djeci pri razvoju vokabulara, mašte, kreativnosti, empatije, znanja...
- Kad pogledamo sve novo u svijetu, sve kreće od mašte - navodi Jakov Jozić.
Najmlađa je publika česti najkritičnija, a glumci navode kako ih to možda malo plaši, no sigurni su kako je njihova predstava kvalitetna. Osim njih troje, ključni u realizaciji predstave bili su su Tončica Knez koja je izradila lutke, skladatelj Tomislav Jozić, scenografkinja Sunčana Jozić Lučić te dramaturg Filip Rutić. Generalnu probu predstave imat će sutra, 4. studenog, u prostoru Lutkarskog kazališta Lutonjica Toporko, a petak je premijera u prostoru Pop up Pučkog otvorenog učilišta u Samoboru.
Jan Novosel kaže kako počinju u Samoboru, no planiraju ići i u druge gradove, ovisno o mogućnostima. Zaključno je kratko dao savjet svima koji se žele upisati na Akademiju, s obzirom na to da je svake godine zainteresirao puno više osoba, nego što je kvota koju primaju.
- Budite svoji. U smisli da ponude što oni mogu ponuditi, primit će ih zbog onoga što oni jesu - kazao je, a njegovi su se kolege složili.