Libanonski Hezbollah još uvijek je dijelio svojim članovima nove dojavljivače s oznakom Gold Apollo nekoliko sati prije nego što su tisuće uređaja ovog tjedna eksplodirale, rekla su dva sigurnosna izvora, što ukazuje na to da je skupila bila uvjerena da su uređaji sigurni, unatoč činjenici da su u tijeku bili pregledi elektroničke opreme kako bi se identificirale potencijalne prijetnje.
Jedan od članova Hezbollaha dobio je novi pager u ponedjeljak, a taj uređaj je eksplodirao već sljedeći dan, i to dok je još uvijek bio zapakiran u svojoj kutiji, prema tvrdnji jednog od sigurnosnih izvora za Reuters. Pager koji je dan višem članu samo nekoliko dana ranije ozlijedio je podređenog kad je detonirao, rekao je drugi izvor.
U očito koordiniranom napadu, naprave s oznakom Gold Apollo detonirale su u utorak u Hezbollahovim uporištima u južnom Libanonu, predgrađima Bejruta i istočnoj dolini Bekaa. U srijedu su eksplodirale stotine Hezbollahovih voki-tokija. U uzastopnim napadima ubijeno je 37 ljudi, uključujući najmanje dvoje djece, a ozlijeđeno je više od 3000 ljudi.
Libanon i Hezbollah kažu da Izrael stoji iza napada. Izraelska tajna vojna obavještajna jedinica 8200 bila je uključena u planiranje, rekao je ovaj tjedan Reutersu zapadni sigurnosni izvor. Izrael, koji je od tada pojačao zračne napade na Libanon, nije niti zanijekao niti potvrdio umiješanost. Baterije voki-tokija bile su napunjene visoko eksplozivnim spojem poznatim kao PETN, rekao je u petak drugi libanonski izvor upoznat s komponentama uređaja.
VEZANI ČLANCI:
Hezbollah mjesecima nije otkrio do tri grama eksploziva skrivenog u dojavljivačima, izvijestio je Reuters ranije ovog tjedna. Jedan od sigurnosnih izvora rekao je da je vrlo teško otkriti eksploziv "bilo kojim uređajem ili skenerom". Izvor nije precizirao kroz koje je vrste skenera Hezbollah proveravao dojavljivače.
Hezbollah je provodio ispitivanja dojavljivača (pagera) nakon što su ti uređaji isporučeni Libanonu, počevši od 2022. godine. To je uključivalo i putovanja kroz zračne luke s tim uređajima kako bi se osiguralo da ne aktiviraju alarme, prema izjavama dva dodatna izvora. U ovom kontekstu, Reuters je razgovarao sa šest izvora koji su upoznati s detaljima eksplozivnih naprava, ali nisu otkrivena imena zračnih luka gdje su provedeni testovi.
Iako su provjere bile usmjerene na dojavljivače, nisu postojale konkretne sumnje u njihov sadržaj. Umjesto toga, te provjere bile su dio rutinske "pretrage" opreme Hezbollaha, uključujući komunikacijske uređaje, s ciljem pronalaska bilo kakvih naznaka da su uređaji modificirani s eksplozivom ili mehanizmima za nadzor. Jedan od sigurnosnih izvora je to potvrdio.
Napadi i distribucija ovih uređaja, unatoč rutinskim provjerama, značajno su naštetili reputaciji Hezbollaha kao najstrašnijeg saveznika Irana u "Osovini otpora", koja okuplja protuizraelske neregularne snage širom Bliskog istoka. Gold Apollo sa sjedištem u Tajvanu rekao je da nije proizveo uređaje korištene u napadu, rekavši da ih je napravila tvrtka u Europi s dozvolom za korištenje robne marke te tvrtke. Reuters nije uspio utvrditi gdje su napravljeni niti u kojem su trenutku neovlašteno mijenjani.
VEZANI ČLANCI:
Serija od 5000 dojavljivača dopremljena je u Libanon ranije ove godine. Prethodna izvješća navode da je Hezbollah počeo koristiti dojavljivače kako bi izbjegao izraelski nadzor nad svojim mobilnim telefonima, posebno nakon što su tijekom prošle godine u ciljanim zračnim napadima ubijeni visoki zapovjednici. Sukob između Hezbollaha i Izraela traje desetljećima, ali se posljednjih godinu dana intenzivirao, osobito zbog rata u Gazi, što je povećalo zabrinutost od mogućeg širenja regionalnog rata.
Nakon što su dojavljivači detonirali u utorak, Hezbollah je počeo sumnjati da su neki od njegovih uređaja možda kompromitirani, što su potvrdila dva sigurnosna i jedan obavještajni izvor. U odgovoru na tu situaciju Hezbollah je pojačao pregled svojih komunikacijskih sustava, provodeći detaljna ispitivanja svih uređaja. Također su započeli istraživanje opskrbnih lanaca kroz koje su dojavljivači dovedeni u Libanon, prema informacijama dvaju sigurnosnih izvora. Međutim, taj pregled nije bio završen do srijede poslijepodne, kada su voki-tokiji eksplodirali.
Hezbollah vjeruje da je Izrael odlučio detonirati voki-tokije jer se bojao da će Hezbollah uskoro otkriti da su ti uređaji također bili opremljeni eksplozivom, prema izvoru za Reuters. Eksplozije voki-tokija rezultirale su s 25 mrtvih i najmanje 650 ozlijeđenih, prema libanonskom ministarstvu zdravstva, što predstavlja znatno veću stopu smrtnosti u usporedbi s eksplozijama dojavljivača dan ranije, u kojima je poginulo 12 osoba, a gotovo 3000 je ranjeno. Razlog tome je što su voki-tokiji sadržavali veću količinu eksploziva od dojavljivača, kako navode sigurnosni i obavještajni izvori. Istraga o tome gdje, kada i kako su naprave napunjene eksplozivom dovedene u Libanon je u tijeku.
Jedan od sigurnosnih izvora također je istaknuo da je Hezbollah osujetio prethodne izraelske operacije koje su bile usmjerene na uređaje koje je skupina uvezla iz inozemstva, uključujući privatne fiksne telefone i ventilacijske jedinice u uredima. To uključuje i sumnje na kršenja sigurnosti u protekloj godini. "Postoji nekoliko elektroničkih problema koje smo uspjeli otkriti - ali ne i dojavljivače", rekao je izvor. "Prevarili su nas, kapa dolje neprijatelju."
FOTO Dvorac jednog od najopasnijih Hrvata propada, ali uskoro bi uništeno zdanje moglo dobiti novi sjaj
Ako u ovome ludilu ima nešto pozitivno, onda je to da su se danas iznad nekih djelova Gaze mogle čuti ptice. Izrael očito ima problema sa nedostatkom vojske jer je morao napraviti popunu jedinica povlačeći ih iz enklave. Vrijeme će reći u čemu je stvar. Danas su u centralnoj Gazi Palestinci čak dva puta pokušali presjeći Philadelphia koridor, što do sada nije bio slučaj. Nisu uspjeli, za sada. Problem ratovanja u Gazi je prisustvo Hamasa u centralnim i južnim područjima, jer se za iste zna da su Mossadovi. Na sjeveru u području Beit Lahiye, a napose herojskog Beit Hanouna Izraelci nikada od početka agresije nisu uspjeli ostvariti kontrolu zahvaljujući činjenici da su isti protjerali Hamas. Naravno, dok god je Mossadov Hamas u Gazi druge države Bliskog istoka ne žele pomoći, jer to očito nema svrhu. Palestinski otpor u Gazi se pojačava i izluđuje Izraelce očito nenavikle na tu vrstu borbe.